Látható a jobboldali többség Fehérváron
Egy tavaly óta fennálló állapotot szentesített hétfőn az MSZP székesfehérvári szervezete azzal, hogy hivatalosan is felmondta a közgyűlési koalíciót a szabad demokratákkal. Az eddig együttműködő kormánypárti koalíció – élén Warvasovszky Tihamér MSZP-s polgármesterrel – valójában már egy éve kisebbségben irányította a várost. A 33 tagú közgyűlésben a szocialistáknak tíz, a szabad demokratáknak öt, a jobboldalnak pedig tizenöt képviselője van, de a korábban a koalícióval együttműködő független és civil városatyák tavaly óta az ellenzéket támogatják, így a városvezetés mögül elfogyott a többség.
A mostani szakítás az idei költségvetés-tervezet vitájához kapcsolódik. A büdzsét az első beterjesztésekor nem sikerült elfogadni: bár a jobboldali többség 18 ellenszavazata önmagában is megbuktatta az előterjesztést, de ezúttal a szabad demokraták is tartózkodtak. Ennek legfőbb oka, hogy az SZDSZ nem támogatja egy 2,4 milliárd forintos hitel felvételét. Márton Roland, a szocialisták székesfehérvári elnöke szerint ezzel a szabad demokraták olyan kiemelt célok megvalósítását akadályozzák, mint például a panelprogram és a szennyvízberuházás folytatása. Farkas László, az SZDSZ közgyűlési frakcióvezetője viszont azt állítja, nem ezeket a tételeket kifogásolják, hanem azt, hogy a tavalyihoz képest több milliárd forinttal kisebb bevétel miatt csökkenteni kellene például a helyi civil szervezetek és sportegyesületek támogatását, amit most már csak hitelfelvétellel tudna megoldani a város.
Warvasovszky Tihamér polgármestert és Cser-Palkovics Andrást, a Fidesz közgyűlési frakcióvezetőjét ugyan egyelőre nem sikerült elérnünk, de az mindeneképpen kijelenthető, hogy a fehérvári koalíciós szakításnak hamarosan látványos helyi politikai következményei lesznek. Márton Roland úgy fogalmazott: a városnak az az érdeke, hogy a szocialisták a politikán felülemelkedve megteremtsék az együttműködést a többségben levő polgári frakcióval, ami ugyanakkor nem jelenti egy nagykoalíció létrehozását. Cser-Palkovics András a hétfőn kiadott közleményében talányosan fogalmaz a kialakult helyzetről: „A cselekvőképtelenné váló városvezetés tehetetlensége nagyon súlyos következményekkel járhat Székesfehérvár életében. A városnak mihamarabb egy új, cselekvőképes és közgyűlési többséggel rendelkező városvezetésre van szüksége.”
A közeljövő székesfehérvári politikai történéseit egyelőre csupán találgatni lehet. A legsürgetőbb feladat a város költségvetésének elfogadása, emiatt egy héten belül sor kerülhet a rendkívüli közgyűlés összehívására. Papírforma szerint ezúttal egy jelentősen módosított, a jobboldali frakció támogatását bíró büdzsétervezet kerülhet majd a városatyák elé. A többségi frakció várhatóan nem szorgalmazza majd a közgyűlés feloszlatását, illetve a polgármestercserét, ugyanakkor Warvasovszky mögött jelentős személyi változások várhatók. Valószínűleg a jelenlegi alpolgármesterek – az SZDSZ-es Csapó Csilla, az MDF-es Viniczai Tibor és a szocialista Pénzes Mihály – közül többeknek is távozniuk kell, helyükre jobboldali politikusok kerülhetnek.
Ezt a forgatókönyvet valószínűsíti Farkas László is, szerinte az időközi választásokat a Fidesz sem támogatná, mivel jelenleg még nincs olyan „felépített” polgármesterjelöltje, aki egy előrehozott voksoláson biztosan legyőzhetné a helyben igen népszerű Warvasovszkyt.
Viniczai Tibor, aki jelenleg társadalmi megbízatású alpolgármesterként tevékenykedik, kérdésünkre közölte, hamarosan tárgyalóasztalhoz ül a Fidesz helyi vezetőivel. Mint elmondta, szívesen folytatná az alpolgármesteri munkáját, de csak abban az esetben, ha jobboldali többséggel meg tud állapodni az együttműködésről.