Tiltakozási hullám az ombudsman ellen
A biztossal készült interjú csütörtökön jelent meg a Figyelőneten "Szabó Máté: Figyelmeztetni kell a cigánybűnözésre" címmel. Az ombudsman azt mondta, egy cigány önkormányzati képviselővel és egy kriminológussal folytatott beszélgetéséből "kirajzolódott a kimondhatatlan: a ťcigánybűnözésŤ profilja". Szerinte ez a "megélhetési bűnözés sajátos fajtáit jelenti", másrészt "gyakori a kollektív elkövetés, egy kollektivista társadalmi, szinte törzsi csoportról van szó, szemben a magyar társadalom nagymértékű individualizáltságával".
Már az interjú megjelenésének napján beindultak a tiltakozások. Szabó Máté is kiadott egy közleményt, hangsúlyozva, hogy a lehető leghatározottabban elítél mindenfajta rasszista megnyilvánulást. A romák - állapította meg - nem a válság okozói, hanem elszenvedői. Az ombudsman az "interjú szerencsétlenül megfogalmazott" címével indokolta az ezzel ellentétes értelmezéseket.
Az Eötvös Károly Intézet állásfoglalása szerint az interjú "amellett, hogy elfogadhatatlan megfogalmazásban elfogadhatatlan gondolatokat tartalmazott, arról is árulkodott, hogy az ombudsman az intézmény lényegét a többség jogainak védelmezésében látja a kisebbséggel szemben". Szabó nyilatkozata nemcsak azt teszi nyilvánvalóvá: "olyan embert választott az Országgyűlés e tisztségre, aki téves általánosításokkal embercsoportokat bélyegez meg, hanem aki azzal sincs tisztában, mi az ombudsmani alapjogvédelem funkciója".
A Társaság a Szabadságjogokért felszólította Szabót, vonja vissza a "cigánybűnözésről" szóló kijelentéseit, más jogvédő szervezetek - így a Roma Polgárjogi Alapítvány is - közös közleményben tudatták: a történtek után Szabó Máté "nem töltheti be hitelesen ezt a tisztséget".
"Visszavonom mindazokat a kijelentéseket, amelyek arra engednek következtetni hogy etnicizálnám a bűnözést" - jelentette ki az országgyűlési biztosa tegnap este az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Közölte: nem voltak ilyen szándékai, "biztos rosszul fogalmaztam (...), elnézést kérek, ha bárkit ezzel megbántottam". Szaabó Máté azt is mondta: csak akkor mond le, ha olyan szervezetek szólítják erre fel, amelyeket az alkotmány erre feljogosít.