Túlélés vagy hatalomba jutás - bármi áron?
"Túlélés bármi áron, Gyurcsány Ferencnek hatalomban kellett maradnia" - Navracsics Tibor tegnap tartott évértékelőjében így foglalta össze a 2008-as kormányzati politika lényegét. A Fidesz frakcióvezetője szerint a népszavazást követően, a koalíció megszűnése után a kisebbségi kormány minden személyi és pénzügyi erőforrását arra fordította, hogy - még ha botrányról botrányra bukdácsolva is, ha kell, szavazatvásárlással vagy alkalmi koalíciókkal, de - mindenképpen biztosítsa a többségét.
- Az elmúlt hat hónap minden idők leglabilisabb kormányát mutatta be: idén 19 interpellációt szavazott le az Országgyűlés, ami több mint bármikor 1990 és 2008 között - jelentette ki az ellenzéki politikus, aki szerint a Gyurcsány-kormánynak nem is volt igazi programja, a miniszterelnök nyáron írt Megegyezés című dolgozatáról pedig nem szavaztak a parlamentben.
Navracsics szerint jó lett volna, ha sikerül elérniük 2008-ban az előre hozott választást, és ez nem is rajtuk múlott, hiszen nincs parlamenti többségük; a frakcióvezető 2009-ben is éppen annyi esélyt lát előre hozott választásokra, mint 2008-ban. Ami az európai parlamenti választást illeti: Navracsics Tibor szoros, éles választási küzdelmet vár, és szerinte a 2004-es EP-választásnál jobb eredményt érhet el a Fidesz.
A Fidesz politikáját 2008-ban az jellemezte, hogy "a hatalomba, bármi áron" - így reagált minderre Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője tudatta: a kormánypárt a magyar gazdaság, a magyar munkahelyek, a Fidesz által "oly sokat emlegetett emberek" érdekében továbbra is partnerként várja a legnagyobb ellenzéki pártot, és arra kéri, hogy a gazdasági világválság miatt változtasson politikáján.
- A Fidesz egész évben ugrásra készen várt az előre hozott választásokra, mit sem törődve azzal, hogy mit jelentene több hónapos ígérgetős kampánya a magyar gazdaságnak, a világválság által fenyegetett magyar munkahelyeknek - olvasható a frakcióvezető közleményében. Nem számított, hogy a pénzügyi világválság idején Európa minden országában kormány és ellenzék igyekezett összefogni, nem számított, hogy a felelőtlen ígéretekben hogyan fedeznék a nagyobb kiadásokat a kisebb bevételek - írta közleményében Lendvai Ildikó, aki szerint a világválság a változás parancsát jelentette valamennyi ország és a magyar politika valamennyi szereplője számára. Ezt eddig kizárólag a Fidesz nem akarta meghallani, pedig az ő híveik, szakértőik, szakpolitikusaik többsége is szívesebben venné a közös gondolkodást - fogalmazott a szocialista frakcióvezető.
Parlamenti rekorderek 2008-ban
Legtöbbet beszélő kormánytag: Keller László pénzügyi államtitkár - 12 óra 57 perc
Legtöbbször felszólaló miniszter: Veres János pénzügyminiszter - 101 alkalom
Legtöbbször felszólaló kormánytag: Keller László pénzügyi államtitkár - 204 alkalom
Legkevesebbet beszélő kormánytag: Molnár Károly kutatás-fejlesztési miniszter - 2 alkalom
Legtöbbet beszélő frakcióvezető: Herényi Károly (MDF) - 10 óra 16 perc
Legtöbbször felszólaló képviselő: Pettkó András (MDF) - 219 felszólalás
Legtöbbet beszélő képviselő: Pettkó András (MDF) - 14 óra 2 perc
Legrövidebb felszólalás: Szakács László (MSZP) - 10 másodperc