Egy XXI. századi kertész
A modellszépségű, több nyelven beszélő Kesjár Kamilla Spanyolországban is járt egyetemre. Kertészmérnök, közgazdász, négy éve tulajdonosa és cégvezetője a zöldségvetőmag-szaporítással és -kereskedelemmel foglalkozó, szolnoki székhelyű Kesjár Flora Kft.-nek.
Kamilla sorsa akkor fordult nagyot, amikor 2004-ben váratlanul meghalt az édesapja.
- Azon a napon apu ebéd után azzal köszönt el tőlünk, hogy a vacsoránál találkozunk. De nem találkoztunk - mondja Kamilla röviden és tárgyszerűen a tragédiáról. Az "apu", aki a múlt rendszerben az állami vetőmag-termeltető vállalatnál dolgozott, majd a rendszerváltozás után felépítette a saját cégét, s munkahelyet teremtett volt kollégái egy részének, szívrohamban halt meg, 51 évesen. Kamilla 25 éves volt, PhD-ösztöndíjra készült. Tinédzserkori lázadása már szelídült, de még másként képzelte el az életét.
- Aki fiatalon nem lázad, hanem rögtön beáll a sorba, annak sohasem lesz saját szemlélete - mondja most erről. - Én is a magam útját akartam járni. Egyetemi éveim alatt dolgoztam, beutaztam a világot. Úgy gondoltam, ökoturizmusból fogok megélni: jó külföldi kapcsolataim vannak, majd vezetgetem az ornitológusokat meg a talajtanászokat szerte Magyarországon.
A szülők nem erőltették a családi cégbe, de abban gondolkodtak, hogy egyszer majd Kamilla viszi tovább a vállalkozást.
- Bizonyára jobb lett volna, ha fiúnak születek. A klasszikus gondolkodás szerint ide üzemgazdász gondolkodás kell, az 50-60 éves férfiak vannak többségben ebben a világban. A kertészeti egyetemen már egyre több a lány, Nyugat-Európában pedig a bejelentett gazdálkodók 30-40 százaléka nő. Magyarországon is nagy szerepük van a nőknek, ám főleg a férfiak látszanak. Mondjuk egy házaspár esetében 50-50 százalékos a munkamegosztás, de egy intelligens nő felismeri, hogy az "ura" szavát könnyebben elfogadják, ezért ő inkább a háttérben marad.
- A párkapcsolatot tekintve sem egyszerű egy sokat dolgozó, sikeres nő helyzete. Akarnak-e a sikeres, határozott férfiak olyan társat, akihez a munkában is mérniük kell magukat?
- Könnyebb nem olyat akarniuk. Kényelmesebb.
- A cégnél könnyen elfogadták önt?
- Apukám emléke miatt lelkiismereti ügy, de közös érdek is volt, hogy a vállalkozás fennmaradjon. A kollégák többsége 10-15 éve együtt dolgozik. Itt álltam tapasztalatlanul, nem ismertem a napi ügyeket. De ők igen. Segítettek és segítenek a mai napig, ám egy percig nem volt kétséges, hogy ki a főnök.
- Könnyen dönt?
- Könnyen. A gondolkodásmódba belenevelődik az ember: mindenkinek az a természetes lépték, amiben felnő.
Sok mindent meghatároz a cég profilja: petrezselyem, sárgarépa, borsó, tökfélék, kapor, paprika - legalább húszféle növény vetőmagját termelik. Magyarországon kívül a délszláv térségben és az EU-n belül is forgalmazzák a vetőmagot - egy cseh növénynemesítő cég termékeivel együtt. Nagy kockázat az időjárás, és alapkövetelmény a pontos, fegyelmezett munka, bár magasabb a hozzáadott érték is.
Kesjár Kamilla sokat tanul a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségében (AGRYA). Ott biztatták arra is, hogy induljon az európai uniós pályázaton.
- Az AGRYA-ban sok a diplomás, fiatal, világlátott ember. Nemcsak hagyományos ágazatokkal, hanem a piaci résekkel is foglalkoznak. Szeretem bennük, hogy pártsemlegesek, bár ez olykor hátrányt is jelent. Különösen jó, hogy olyan nyelven beszélnek, amelyen közel kerülhetnek a nem agráros, a gazdavilággal szemben fenntartásokat érző emberekhez is.
Amikor Rómában a Fiatal Gazdák Európai Tanácsa (francia rövidítéssel: CEJA) versenyének döntőjében bemutatkozott, Kesjár Kamilla azt emelte ki: a vetőmag bizalmi áru.
- Vannak, akik visszaélnek a bizalommal?
- Vannak. Amikor valaki vetőmagot vásárol, nem lehet biztos abban, mi kel ki belőle. Kapzsiak az emberek.
- Mindenkit csak egyszer lehet becsapni - vetem ellen.
- Egyszer azonban mindenkit be lehet csapni - vágja rá, és hozzáteszi:
- Mi nem akarunk egyik napról a másikra meggazdagodni, a legeslegnagyobb, sőt az egyetlen lenni a piacon. Megbízhatóak akarunk maradni, stabil partnerekkel és munkatársakkal. Szép, lassú, folyamatos fejlődés mellett egyszerűen csak meg akarunk élni.
Abban az évben léptünk be az Európai Unióba, amikor meghalt az édesapja. Azóta kinyílt a világ. Kesjár Kamilla megreggelizik Szolnokon, autóba ül, Csehországban tárgyal, esetleg hoz néhány zsák vetőmagot. Jó az út, nincs vám, és este már itthon vacsorázik. Nyelvtudás nélkül ezt nem tehetné. Aki nem beszél idegen nyelven, az csak a hazai piacot láthatja tisztán - a világ helyzetéről mások által szűrve jutnak el hozzá az információk.
- A nyelvek piacokat jelentenek - mondja Kamilla. - Aki csak magyarul ért, nem képes kilépni az itthoni szűk körből, és nem fogja érteni az egységes európai piacot. Nem akadályozhatom meg, hogy idejöjjenek a versenytársak, de én is elmehetek bárhová. Annak lesz piaca, aki szerez magának!
Kesjár Kamilla nem szereti, hogy itthon a csapból is az folyik: mindenkinek mennyire rossz a helyzete. Van ennél sokkal rosszabb is, mondja. Például hol?
- Egyetemista koromban eljutottam Laoszba, Kambodzsába - például ott. Gyakran van dolgom Boszniában - Szolnoktól alig hatórás autóút, és milyen világ van ott! Vagy Ukrajnában. Elég, ha Munkácson szétnéz az ember, máris elkezdi jobban becsülni azt, ami itthon körülveszi.
Egyetemi éveire célozva megjegyzem: kevesen ismerik nálunk a mediterrán világot. Mit tanulhatunk a spanyoloktól?
- Boldogságot - feleli Kesjár Kamilla. - Amin mi Magyarországon örökké görcsölünk, arról ők tudják, hogy nem érdemes túllihegni, nem dől össze miatta a világ. Nem muszáj acsarkodni, nem kell hogy megegyük egymást: majd megoldjuk, és minden rendben lesz.