Zsidó kongresszus alakul
Az ötlet nem váltott ki osztatlan lelkesedést. Szántó T. Gábor, a Szombat folyóirat főszerkesztője például Új zsidó képviselet kívántatik című cikkében megállapítja, hogy a zsidó kulturális és közélet nagy része a Mazsihiszen kívül zajlik: a jelenlegi képviselet, a támogatások elosztási rendszere aránytalan és méltánytalan. A Szombat egy másik szerzője, Gadó János úgy látja, a Mazsihisznek azért van szüksége az "alibi testületre", hogy aládúcolja megroggyant legitimációját.
Köves Slomó rabbi, az EMIH (Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség) vezetője PR-fogásnak minősíti a kezdeményezést, és nem megy el az alakuló ülésre. A kongresszus életre hívásának szerinte egyedül az a célja, hogy a Mazsihisz továbbra is a zsidóság egészét képviselő szövetségként jelenjen meg a közvélemény előtt. Ténylegesen sosem volt így, de a Mazsihisz másfél évtizedig többé-kevésbé sikeresen játszotta el ezt a szerepet - mondja a rabbi. Az utóbbi években azonban sorra alakultak új zsidó szervezetek, miattuk egyre kevésbé tartható a helyzet.
A pluralista, autentikus és demokratikus zsidó közéletet - teszi hozzá Köves Slomó - egészen másfajta alapelvek mentén kell megteremteni, úgy, hogy a különféle szerveződések valódi súlyuk arányában kapjanak helyet a zsidó érdekképviseletben. Ha viszont a Magyar Zsidó Kongresszus valóban csak tanácsadó fórum kíván lenni, akkor rossz és megtévesztő az elnevezés - állítja a rabbi.
Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke előrebocsátja, hogy nem kíván senkivel vitatkozni. Úgy véli, önmagáért beszél, hogy eddig mintegy hetven szervezet és csoport jelezte részvételi szándékát. A jelentkezők között van az egyik legrégebbi és legismertebb zsidó civil szerveződés, a Mazsike (Magyar Zsidó Kulturális Egyesület) is. Történetesen ennek az egyesületnek a lapja a Szombat, amely a kongreszszus megalakulását bírálja. A Magyar Zsidó Kongresszus - hangsúlyozza a Mazsihisz elnöke - nem újfajta érdek-képviseleti testület, hanem olyan intézményesített, folyamatos együttműködési forma, amely lehetőséget ad a vélemények kifejtésére és közös álláspontok kialakítására.