Demonstráció után sztrájk?
Az úgy 870 ezer munkavállalót képviselő ágazati ipari szakszervezetek vezetői tegnap még csak állásfoglalásban fogalmazták meg tiltakozásukat, amelyet erősít, hogy a munkaadók - szemben a közszolgákra vonatkozó kormányzati ígérettel - nem vállalnak garanciát a foglalkoztatás megőrzésére. Székely Tamás, az MSZOSZ ipari részszövetségének soros elnöke lapunknak azt mondta: azért sem fogadják el a bérbefagyasztást, mert annak következtében csökken a belső fogyasztás, az pedig a hazai kis- és középvállalkozások tönkremenetelét okozhatja. Készek a kemény fellépésre a bérstop ellen.
Miközben az egységes közszolgálati sztrájkbizottság már készülődik a november végi demonstrációra, a Ligához tarto-zó Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetői jelezték: ha a tüntetés eredménytelen lesz, decemberben sztrájkot hirdetnek az iskolákban. A hatezer tagot tömörítő szerveződés megkezdte a sztrájkhajlandóság felmérését.
A közszolgálati sztrájkbizottság közös demonstrációt kezdeményezett a szakszervezeti konföderációkkal. Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke lapunknak azt mondta: szolidárisak a közintézmények dolgozóinak problémáival, ugyanakkor azt javasolják a többi konföderációnak, hogy ágazatonként alakítsanak közös sztrájkbizottságokat a bérstop bevezetése ellen. A szakszervezetek ugyan a vállalkozásoknál is bérbefagyasztást emlegetnek, mindazonáltal Herczog László, a munkaügyi tárca szakállamtitkára lapunknak azt mondta: a kormány álláspontja az, hogy az állami vagy többségében állami tulajdonú vállalatoknál - mint a MÁV vagy a Volán-társaságok - az Országos Érdekegyeztető Tanács bérajánlása szerint emelkedjenek a bérek. Az OÉT-ben még folynak az egyeztetések.