Lepusztult épületek, hátralékok, nehéz sorsok

- Attól tartunk, lebontják a házunkat, és ki tudja, lesz-e hová mennünk. Már tíz éve is fölmerült, hogy bontani fognak, s most azt rebesgetik, lakóparkot akar ide építeni a város. Hivatalos tájékoztatást nem kapunk, csak rémhíreket - mondják a szegedi Cserepes soron élők. Az elmúlt években a romák és nem romák lakta, egyre lepusztultabb területet körbevevő telkeket nagy áruházláncok, bevásárlóközpontok vásárolták meg.

Az itt élők közt elterjedt a hír: azt az ingatlant, amelyen a komfort nélküli épületekből álló telep fekszik, értékesíteni akarja az önkormányzat. Nagy Sándor, Szeged városfejlesztési alpolgármestere erre reagálva azt mondta: a terület értékesítése nem szerepel a jelenlegi tervekben.

A Cserepes sor lakóinak többsége kis jövedelmű, túlnyomó többségük régóta nem tudja fizetni a lakbért és a magas közüzemi díjakat. Egyesek szerint módszeresen fizetésképtelenné teszik az itt élőket, hogy kilakoltathatókká váljanak. Mindez azt jelentheti, hogy 200-250 ember kerülhet az utcára, vagy esetleg ki tudja, milyen állapotú cserelakáshoz juthatnak.

Harminc Cserepes sori tüntetett a szegedi városháza előtt a minap, petíciót nyújtva át a polgármesteri hivatal egyik munkatársának. Azt szeretnék tudni, mi a terve a városnak a cserepes sori romateleppel és az itt élő emberekkel. Az IKV Zrt. által kiállított, 40-120 ezer forintos kiegészítő számlák milyen valós szolgáltatást takarnak? Igaz-e, hogy a magas számlákat kifizetni képtelen bérlőket, tulajdonosokat végrehajtás fenyegeti? Ilyen kérdéseket tartalmazott a demonstrálók petíciója.

- A nagy összegű számlákkal lehet az a cél, hogy ellehetetlenítsenek minket, s felmondhassák a bérleti szerződést - mondja a környékbeliek nevében a Cserepes soron élő Czirok Péter, a Lakhatás, Iskolázottság, Foglalkoztatottság (Life) Közhasznú Egyesület vezetője. - Sok az olyan kifizetés is, amelyet nem létező szolgáltatásokért kérnek el. Az épületeken nem végeznek javítást, állaguk folyamatosan romlik.

- Ledolgoztam 38 évet a vágóhídon, gyermekeink kezébe szakmát adtunk. Most meg öregségemre költöznöm kell, mert kell a hely másra?! - mondja elkeseredve a 64 éves Farkas Lajosné, aki tizenegy éve él a Cserepes soron. Egyik leánya - akinek az volt az utolsó kívánsága, hogy menyasszonyi ruhában temessék el, s kérését teljesítették, ami nagyon sok pénzbe került - halála után költözött ide, mert korábbi lakását, a belvárosi házat a haláleset miatt el kellett adni.

- Azt suttogják a környékünkön, felment itt a telekár, amióta megjelentek a multik - mondja.

- Várjunk csak, ez nem olyan egyszerű! - vág közbe Czirok Péter. - Amíg romák élnek itt, az ár annyi, amennyi, s ha elkerültek innen, majd jól fölmegy a telekár.

A hetvenéves Hamzsik Andrásné a textilművekben volt keresztorsós, és a szálló portól kilyukadt a tüdeje. Csípőprotézise van, járókerettel jár, egyedül él. Számlákat mutat, amelyeket szerinte nem kellene befizetnie. A fürdőszobát, a mellékhelyiséget ő alakította ki. Azt mondja, ha nem ilyen cserelakáshoz jut a költöztetés után - ha lesz egyáltalán kiköltöztetés -, akkor ellátni sem tudja majd magát.

- A Cserepes soriak által kifogásolt költségek valósak - mondja Baranyi Irén, az IKV Zrt. gazdasági igazgatója. Szerinte a felújításokkal kapcsolatban az a fő gond, hogy a hat társasház 16 épületből áll, azokon belül négy-négy lakással, s mindegyik épület vegyes tulajdonú. Amikor az IKV bármit is fel akar újítani, kiderül, hogy lehetetlen, mert mindig akad olyan magántulajdonos, aki nem tud hozzájárulni a költségekhez. Ezért romlik az épületek állapota évről évre.

A gazdasági igazgató azt mondja: a 64 lakásos területen élők legtöbbjének lakbér-, a tulajdonosoknak közösköltség- és egyéb hátralékaik vannak. A harmincnyolc bérlő s lakáshasználó csaknem 7,5 millió forinttal tartozik, bár többségük lakhatásához támogatást kap az önkormányzattól. Több bérlő ellen már kilakoltatási eljárás indult, de az IKV csak akkor szünteti meg a bérleti szerződést velük, ha az illető az összes más, fizetési könnyítéseket tartalmazó lehetőséget kimerítette.

Mi lesz a telep sorsa?

- Előbb-utóbb meg kell szüntetni. Az épületek annyira rossz állapotban vannak, hogy ezekre egy fillért sem szabad már költeni - mondja Katona Gyula, a városrész önkormányzati képviselője, hozzátéve: Szegednek nagy gondja a Cserepes sor állapota, s keresik a megoldást. Bár a város kidolgozott antiszegregációs terve szerint a telepet fokozatosan szeretnék felszámolni, lehetséges, hogy mire erre sor kerül, az egész magától összedől - halljuk a képviselőtől. Utcára tenni senkit nem akar az önkormányzat, de ennyi ember megfelelő elhelyezéséről gondoskodni sem egyszerű.

Egyelőre itt tart az ügy. Nem nehéz megjósolni: messze a végkifejlet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.