"Megegyezés 2020 Magyarországáról"
- A kongresszus támogatja a Megegyezés politikáját (...) A kongresszus megerősíti a Megegyezés alappilléreit, egyetért a nyugodt reformpolitika szükségességével, a partnerség államával, a patrióta gazdaságpolitikával, a szolidáris társadalom eszményével és megújítandó gyakorlatával.
- Egyszerűbbé tesszük az adórendszert, csökkentjük az adóterhelést, szigorúbban szedjük be a közterheket. Csökkentjük az üzleti adminisztrációt, az állami bürokráciát.
- Az MSZP támogatja, hogy alkossunk programot, törvényt a közkiadások visszafogására, de igényli, hogy elemezzük, milyen társadalmi következményei vannak a lehetséges döntéseknek.
- Hosszabb távon az biztosítja az ország megerősödését, Magyarország sikerét, ha az oktatást, a kultúrát, a tudományt állítjuk társadalompolitikánk középpontjába.
- Magyarország pénzügyi rendszere stabil, a globális pénzügyi vihar közvetett hatásai alól azonban nem tudjuk kivonni magunkat.
- Várhatóan világszerte csökken a gazdasági növekedés, a beruházási aktivitás, munkahelyek szűnhetnek meg.
- Támogatjuk a hazai kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtott 800 milliárd forintos kamat-, hitel- és garanciaprogramot, a piacépítéshez adott támogatást. Kérjük, hogy a kormány szükség esetén újabb lépésekkel segítse, hogy vállalataink elegendő hitelforráshoz juthassanak.
- A "Magyarország 2020" program a Megegyezés társadalom- és gazdaságpolitikáját viszi tovább, de a jelenlegi helyzetet is figyelembe vevő hosszú távú irányokat vázol. A Magyarország 2020 fejezi be azt az építkezést, amelyet a 48 pont megfogalmazásával kezdtünk, a Munka, tudás, tulajdon és a középtávú kitekintésre vállalkozó Megegyezéssel folytattunk.
- Célunk egy piacgazdasági alapon működő szociális Magyarország megteremtése.
- A Magyarország 2020 gazdaságpolitikai pályája három százalék alatti inflációt, egy százalék alatti költségvetési hiányt feltételez, és az uniósnál magasabb, négy százalék körüli növekedéssel számol.
- 2020-ra ilyen feltételek teljesítése mellett elérhető, hogy hazánk egy főre jutó nemzeti jövedelme elérje az EU átlagának nyolcvan százalékát.
- 2010-2011-ben az euró bevezetésének valamennyi nominális feltételét teljesíteni tudjuk, ezt követően az úgynevezett reálkonvergencia előrehaladásának függvényében bevezetjük az eurót.
- Ez a pálya a kiadások kordában tartása révén érdemi adócsökkentés lehetőségét teremti meg. A jövedelmek több mint 85 százaléka húsz százalék vagy annál alacsonyabb kulcscsal adózhat, miközben a munkáltatói járulék is erre a szintre, esetleg kevéssel ez alá süllyedhet. Megszűnhetnek az úgynevezett kisadók és a helyi iparűzési adó. Az ez utóbbi miatt csökkenő önkormányzati bevételeket a központi költségvetés pótolja.
- Azt a reformfolyamatot kell folytatni, amit elkezdtünk az Új tudás programmal és a szociális rendszer most napirenden levő átalakításával.
- Két út áll Magyarország előtt. Az egyik a háborúskodás folytatása, fűszerezve a nagyot- vagy éppen a semmitmondás politikájával. Ez a politika káros. Szerintünk ezt be kell fejezni. Távlatok helyett rövid távú gondolkodás, program helyett egyszerű szavazatszerzés, együttműködés helyett politikai háborúskodás. Mi nem ezt kívánjuk folytatni.
- Az MSZP (...) nem háborúzni, hanem megegyezni kíván. Megegyezni a méltányos politikai versengés demokratikus szabályainak betartásáról, a múltban egymásnak okozott sérelmek zárójelbe tételéről, egy átfogó nemzeti társadalmi, gazdasági fejlődési program kereteiről. Ez lehet a Megegyezés 2020 Magyarországáról.