Durvul, mélyül a lehallgatási ügy
Egy Attila nevű férfi egy gépfegyver és negyven darab lőszer beszerzéséről tájékoztatja megbízóját, és későbbre ígér neki egy légpuskát is, ez utóbbiról hozzáteszik, hogy bemutatóra kell - ez volt hallható egyebek mellett a YouTube videómegosztó oldalon péntek este közzétett hangfelvételeken. A minden bizonnyal az UD Vagyonvédelmi Zrt. vezetői ellen folytatott titkos nyomozás során keletkezett 35 rögzített telefonbeszélgetést januspannonius68 néven töltötte fel valaki, mígnem szombat délutánra nyom nélkül eltűntek. Ez szokatlan a YouTube-on. (Lásd erről keretes írásunkat.)
Az UD Zrt. ellen államtitoksértés és más bűncselekmények miatt indult büntetőeljárás. A telefonlehallgatások alapján kiderült, hogy a vállalkozás vezetői két korábbi fideszes titokminiszterrel, Demeter Ervinnel és Kövér Lászlóval is kapcsolatban álltak. (Az említettek több YouTube-os felvételen is hallhatók voltak.) A jelenlegi információk alapján feltételezhető, hogy egyes politikusokról adatokat gyűjtöttek, vagy erre készültek; az érintettek között lehet Bajnai Gordon gazdasági miniszter és Keller László pénzügyi államtitkár, illetve Dávid Ibolya MDF-elnök, akiről lejárató adatokat kellett volna szerezni.
Egy másik beszélgetés szerint - ami a bemutatkozásból ítélve az UD Zrt. egyik tulajdonosa, Tóth János és egy embere között folyt - ügyvédek iránt is érdeklődtek. Azt vitatták meg, miként lehetne egy ügyvédi irodát bekamerázni, illetve más módon adatokat gyűjteni telefon- vagy internetes csatlakozásokról. Az iroda elsősorban nagyobb gazdasági ügyekkel foglalkozik és nagy külföldi energetikai cégek magyarországi képviseletét is ellátja. (Úgy tudjuk, az UD Zrt. telephelyén folytatott házkutatás során találtak megfigyelésre és helyiségek lehallgatására alkalmas eszközöket.)
Több hanganyagot híváslista, illetve kémszoftver címen töltöttek fel. Van olyan felvétel is, amely szerint Bajnairól készítenek környezettanulmányt. A harmincöt telefonbeszélgetés között a korábban már Dávid Ibolya által bemutatott, illetve a Fidesz honlapján közzétett felvételek is szerepelnek.
A hét végén további információk szivárogtak ki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt üléséről is. A Hírszerző értesülése szerint a Mol dolgozóinak "teljes körű telefon- és e-mail-ellenőrzése" is szóba került a testület ülésén, amelyen az UD Zrt. tevékenysége volt napirenden. A nyomozás során olyan felvételeket rögzítettek, amelyek szerint a cég vezetőinek tudomása volt a Mol Nyrt. dolgozóinak teljes körű ellenőrzéséről. A hírportál úgy tudja: a Mol, miután a társaságnál informatikai betörést észleltek, továbbá bennfentes információk szivárogtak ki, több biztonságtechnikai céggel is felvette a kapcsolatot, és arra kérte őket, próbáljanak meg átjutni biztonsági rendszereiken. A történet egyik ismerője szerint ez csak az UD Zrt.-nek sikerült. Ezután az olajtársaság a cégtől kért segítséget a gyenge pontok megerősítésében.
A Hírszerző szerint belső megfigyelést csak a vállalaton belül kijelölt személynek van joga végezni, így a biztonsági rendszerek megerősítésére felkért vállalkozások ilyen tevékenységet nem folytathattak. A Mol nem kommentált, mondván, stratégiai cégként biztonságvédelmi kérdésekben nem adhatnak tájékoztatást.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója kérdésünkre közölte: "mindez remekül beleillik a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter, Szilvásy György forgatókönyvébe: tudatosan szivárogtatnak híreket a sajtónak, majd másnap, amikor ezek megjelennek, ők döbbenek meg a legjobban".
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szerint a legújabb hangfelvételek mindenki számára világosan bizonyítják, hogy a párt és politikusai semmilyen törvénytelen ügyletben nem vettek részt, és a törvénysértést "a Gyurcsány-Szilvásy-Draskovics-féle, kommunista időket idéző hálózat követett el, amikor - nem először - ellenzéki képviselőket hallgatott le, és próbált alaptalanul besározni".
Tegnap Török Zsolt egri szocialista képviselő újabb kérdéseket tett fel a Fidesznek. Választ vár arra, van-e köze Demeter Ervin volt titkosszolgálati miniszternek az MSZP egri alapszervezete március 25-i taggyűlésének lehallgatásához (Demeter a Fidesz egri választókerületi elnöke. Ugyancsak kíváncsi rá, adtak-e megbízást a HospInvest megfigyelésére, és "áldozatai-e" más Heves megyei politikusok is a "polgári polipnak". A Fidesz szerint ez szánalmas kísérlet arra, hogy az MSZP mentse a menthetetlent.
Közben mindenki mindenkit biztosított arról, hogy a rágalmakért jogi úton vesz elégtételt. Erre bíztatta párttársait - elsősorban Demetert és Kövért - korábban Orbán Viktor pártelnök, de Szijjártó is "komoly politikai és jogi következményekre" figyelmeztetett. Tegnap Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője Törököt is megfenyegette, Draskovics Tibor igazságügy-miniszter viszont Szijjártót akarja beperelni. Az UD Zrt. képviselője ugyancsak jelezte, hogy jogi úton vesznek elégtételt minden indokolt esetben.
A napokban több feltételezés látott napvilágot, amely szerint nem bizonyítható, hogy az UD Zrt. ügyében nyilvánosságra került lehallgatási anyagokban a beszélgetés két részvevője közül ki volt a lehallgatott. Balajti László dandártábornok, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) főigazgatója közölte: 1. A lehallgatási anyagok az NBH-tól a rendőrségre, onnan az ügyészségre kerültek. Az anyagokat a kötelező dokumentumokkal adják át, és ezekből kitűnik az időpont, a hívó és hívott fél, és hogy kinek a készülékére engedélyezték a lehallgatást. 2. Az NBSZ-nél rögzített adatokba nem lehet belenyúlni, azok letörölhetetlenek és utólag megváltoztathatatlanok. 3. Ha országgyűlési képviselő adatokkal rendelkezik arról, hogy lehallgatta az NBSZ, feljelentést kell tennie a nyomozó ügyészségnél. Az ügyész az NBSZ-nél meggyőződhet arról, hogy irányult-e lehallgatás képviselők ellen. 4. Az NBSZ azokkal szemben, akik ezzel kapcsolatban hamis váddal illetik, meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket.
Hogy tűnhet el a YouTube-ról egy felvétel?
A lehallgatási felvételek váratlan felbukkanásáról és titokzatos eltűnéséről a megkérdezett informatikai szakértők úgy vélekedtek, aligha magát a YouTube videómegosztó oldalt törték fel. Magát a YouTube-ot is feltörték korábban állítólag - ezt azonban nem erősítették meg. Amennyiben hatósági intézkedésről van szó, elképzelhető, hogy az internetszolgáltatónál kezdeményezték a gyanús felhasználó tartalmainak elérhetetlenné tételét (többek között az elektronikus hírközlési törvény szabályozza hazánkban a netszolgáltatók és a hatóságok együttműködését). A nem megfelelő tartalmak letiltását bárki kezdeményezheti a YouTube rendszergazdáinál. Ha például valaki pedofil tartalmat talált, megjelölheti, ők kivizsgálják, és le is szedik a nem odaillő tartalmakat. Az eltüntetett hangfelvételek helyett is ilyen jellegű moderálásra utaló üzenet olvasható. Ez a procedúra azonban több napba, akár több hétbe is beletelhet - feltéve, hogy az igénylő magánszemély... Elképzelhető továbbá a jelszólopás is. A tartalom feltöltésének ugyanis regisztráció az előfeltétele (érvényes email cím, jelszó). A feltöltő egy gombnyomással el is távolíthatja saját felvételét, de nem csak ő: az interneten rengeteg történet kering "ellopott profilokról". (Ny. M.)