Saccoltak, pályáztak, nyertek

Nyomozást indított az ügyészség fideszes feljelentésre a 2006-os útfelújítások miatt. A főváros pályázati szabálytalanságok miatt 580 milliót volt kénytelen visszafizetni a rekonstrukciókra kapott pénzből.

Az ügyészség elrendelte a nyomozást a 2006-os fővárosi útfelújítások kapcsán - közölte György István, a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi ellenőrző bizottságának fideszes elnöke tegnap. Az MTI tudósítása szerint elmondta, "több hónap aktatologatás" után a V.-XIII. kerületi ügyészség csalás és jogosulatlan gazdasági előnyszerzés bűncselekményének gyanúja miatt rendelte el a nyomozást. (Mint arról annak idején beszámoltunk, a fővárosnak 580 millió forintot kellett visszafizetni a 2006-os útfelújításokra kapott 4,48 milliárdos állami támogatásból, mert az ellenőrző vizsgálat 55 esetben szabálytalanságokat állapított meg, így például a pályázatban szereplőnél sokkal kisebb szakaszt újítottak fel. A Fidesz egyik sokat emlegetett példája a XVII. kerületi Kele utca, ahol becsült adatok alapján 1600 méter felújítására pályáztak, miközben az utca 737 méter hosszú.)

György István hozzátette: a fővárosi Fidesz-frakció a nyár elején tett feljelentést a Központi Nyomozó Főügyészségen. Szerint egyébként a tényállás "szinte teljes körűen feltárt", hiszen Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácscsal folytatott vitában alapos szakértői vizsgálatok voltak.

Hozzátette: tudnak olyan önkormányzatokról, amelyek ellen büntetőeljárás indult, hiszen hasonlóan nem valós adatokkal pályáztak. Volt olyan önkormányzat, amelyiket a szabálytalanságok miatt három évre kizárták a pályázati lehetőségekből. Megjegyezte: elfogadhatatlan lenne, ha nem ugyanazok a jogszabályok vonatkoznának egy kisebb településre, mint egy világvárosra.

A Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodájának közleménye szerint a nyomozásról a fővárosi önkormányzat hivatalos értesítést egyelőre nem kapott, de ha megindul a nyomozás, a főváros vezetése minden segítséget megad az ügyészségnek.

Az ügyet a főváros a kezdetektől azzal magyarázta - így most is - hogy nem tudták a felújítandó útszakaszok pontos méretét, ezért kénytelenek voltak becsülni. Így valóban volt olyan utca ahol kevesebb, de olyan is, ahol nagyobb felületű utat újítottak fel a tervezettnél. Problémát jelentett az is, hogy a pénz felhasználását ellenőrző Pro Régió Ügynökség csak egyetlen mérőszámot, az elkészült aszfaltfelület nagyságát vette alapul, ezért például a nagykockakőből készült parkolók és vízelvezető szegélyeket kiépítését nem fogadta el. Az ellenőrzéskor szintén nem tekintettek a felújított felületet részének a keresztutcákba történő benyúlásokat.

Az útfelújítási program azonban teljesült - szögezi le a közlemény. A főváros 96 százalékban teljesítette a pályázat beadásakor vállalt mennyiséget, "az állami támogatás minden egyes forintja aszfalt formájában ott van a fővárosi utakon".

A közlemény megjegyzi azt is, hogy a Fidesz politikusai által tett feljelentés a tervezettnél nagyobb felületen felújított útszakaszokra nem tér ki, csak azokra, ahol végül a becsültnél kisebb beavatkozásra volt szükség. Emlékeztettek arra is, hogy az útfelújítási program ellenőrzése során a központi régióban tíz önkormányzat esetében találtak eltéréseket a pályázati anyaghoz képest. Mivel az érintett önkormányzatok döntő többségét jobboldali polgármester vezeti, a Fidesz politikusai kizárólag a főváros ügyében tettek feljelentést.

Kalandos utat járt be az ügy vizsgálata. A fideszes politikusok először a Központi Nyomozó Főügyészségnél tettek feljelentést, ahonnan - hatáskörhiányra hivatkozva - továbbküldték feljelentésüket a Fővárosi Főügyészségre, onnan még tovább az V-XIII. kerületi ügyészségre. Az ügyészség feljelentéskiegészítést rendelt el. A VPOP Közép-magyarországi Régiós Nyomozó Hivatala júliusban elutasította a nyomozást. Indokolásuk szerint az abban leírt bűncselekmény a rendelkezésükre álló adatok alapján nem állapítható meg. A vámnyomozók ugyanakkor úgy ítélték meg, az ügyben felvetődik a csalás gyanúja. A botrány kirobbanása után elrendelt vizsgálatok egyike ugyanis feltárta, hogy a főváros el nem végzett munkákat is kifizetett a szabálytalanul felhasznált állami támogatásból. A vámnyomozók úgy érveltek: ha az el nem végzett munka kifizetését a vállalkozók az önkormányzat megtévesztésével érték el, csalást követtek el. Ha az önkormányzat nem a tőle elvárható gondossággal járt el, felvetődhet a hűtlen kezelés gyanúja. A nyomozóhivatal felkérte az ÁSZ-t a vitatott beruházások vizsgálatára; a számvevők vállalták volna a munkát. Csalás miatt azonban a rendőrség jogosult nyomozni, ezért az iratokat továbbküldték a BRFK-nak. A BRFK elfogultságot jelentett be, s már tovább küldte volna az aktákat a Nemzeti Nyomozó Irodának, amikor a kerületi ügyészség a feljelentők panaszának helyt adva, a nyomozás megindítására utasította a vámnyomozókat. A 2006-os fővárosi útfelújításokkal összefüggésben így most szakértők bevonásával nyomoz a vámőrség, miközben párhuzamosan vizsgálódik az ÁSZ is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.