Kováts Gábor, a Hóman Bálint Alapítvány kuratóriumi elnöke keddi székesfehérvári sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy közadakozást hirdetnek, a szoborállításról nem mondanak le. A bejelentés után Kováts sietve távozott, az őt faggató újságíróknak érdemben nem válaszolt.
|
Kováts szerint közadakozást hirdetnek Koncz György / Népszabadság |
Az ellene tüntető baloldaliak képviselői – Földi Judit (DK) és Márton Roland (MSZP) – elmondták, hogy az alapítvány mellékszereplő az ügyben, önkormányzati engedély nélkül ugyanis a szobrot nem lehet felállítani. A baloldal javasolta, hogy a közgyűlés vonja vissza hozzájárulását.
Orbán Viktor is megszólalt az ügyben. A szocialista Kunhalmi Ágnes kérdésére, támogatja-e Hóman szobrának felállítását, a miniszterelnök arról beszélt, hogy a német megszállással, 1944. március 19-vel Magyarország elveszítette szuverenitását. A kollaborálásnak különböző oka és minősége lehet, de
a kormány nem támogathatja olyan politikus szobrának a felállítását, aki együttműködött az elnyomókkal.
Orbán ebből a megfontolásból azt sem támogatja, hogy szobra legyen Horthy Miklósnak. Szerinte ugyanakkor az antiszemitizmus elleni harcot kompromittálja, hogy „annak az élén rendszeresen egy másik diktatúra utódpártjának a képviselői mennek”.
Közben Fülöp Gyula régész, a Fejér megyei múzeum volt igazgatója, a Marosi Arnold Alapítvány kuratóriumi elnöke azt állítja: nem civil szerveződés kezdeményezte a Hóman-szobor felállítását, hanem a székesfehérvári születésű L. Simon László, aki ma a Miniszterelnökség kulturális államtitkára.
A Bartók Béla téren két éve avatták fel Klebelsberg Kunó közoktatási miniszter szobrát. Fülöp lapunknak elmondta:
L. Simon ezt követően azzal hívta fel, hogy szeretné, ha ugyanazon a téren Klebelsberg államtitkára, Kornis Gyula, valamint Hóman Bálint is szobrot kapna. A fideszes politikus biztosította arról, hogy „a pénz megvan rá”.
A Marosi Arnold Alapítványtól annyit kért, hogy adja a nevét hozzá.
|
A tiltakozók szerint az alapítvány csak mellékszereplő az ügyben Koncz György / Népszabadság |
Fülöp Gyula első körben mindkettőre rábólintott, de Hóman esetében – miután tudomást szerzett dicstelen politikai szerepéről – végül elutasította a kérést. L. Simon ekkor fordult a Hóman Bálint Alapítvány vezetőjéhez, akinek aztán Fülöp Gyula segített kitölteni a hivatalos papírokat.
Megkerestük L. Simon Lászlót is. Az államtitkár kabinetjének sajtóosztálya nem cáfolta az információt,
csak annyit válaszolt, hogy „Orbán Viktor miniszterelnök úr az üggyel kapcsolatban mindent elmondott ma a parlamentben”.
Tény, hogy L. Simon László többször méltatta már Hómant, akinek tevékenysége szerinte arra is példa, hogy „van átjárás a politika és a kultúra között”. Az államtitkár egy másik alkalommal Hóman Bálintot a „mai konzervatívoknak is szellemi hátteret nyújtó” alakjai közé sorolta.