Külképviseleti szavazás: már bontják az urnákat
Az amerikai kontinensen szombaton, a többi külképviseleten vasárnap tartották az áprilisi országgyűlési választás első fordulóját. A 86 külképviseletről a szavazóurnák kedd estig (a határidő előtt két nappal) megérkeztek az Országos Választási Központnak (OVK) helyet adó Önkormányzati Minisztérium budapesti, Roosevelt téri épületébe, ahonnan még pénteken továbbszállítják azokat a 176 egyéni választókerületbe.
A külképviseleti szavazás sajátossága ugyanis az, hogy a voksokat nem számlálják össze a külképviseleteken, hanem hazahozzák, és itthon "bekeverik" a választópolgár lakóhelye szerinti választókerület egyik szavazókörének voksai közé.
Az urnákat az OVB csütörtök délutáni ülésén elkezdték felbontani és megkezdték a bennük található szavazási iratok szétválogatását a 176 egyéni választókerületnek megfelelően. A munka - amelyben az Országos Választási Iroda munkatársai is segítik az OVB tagjait - várhatóan az éjszakába nyúlik.
Az OVB tagjai az urnák felbontása után egyéni választókerületenként csoportosítják az urnákban lévő szavazási iratokat, vagyis 176 egyéni választókerületi "kupacot" hoznak belőlük létre.
A külképviseleteken, amikor a választópolgár megjelent és szavazott, a szavazólapját egy kis borítékba tette, mint Magyarországon, de a szavazatot tartalmazó lezárt boríték mellé ki kellett töltenie még egy nyilatkozatot is, amiben a választópolgár és a külképviseleti választási iroda vezetője igazolta, hogy a mellékelt borítékban a választópolgár szavazata van. (A nyilatkozat tartalmazza a választópolgár nevét, lakcímét, személyi azonosítóját.) Ezt a nyilatkozatot és a lezárt borítékban lévő szavazatot egy nagyobb borítékba tették, lezárták, a választópolgár a borítékot a leragasztáson aláírta, majd ezt az úgynevezett szavazási iratot dobta az urnába.
A választókerületenként csoportosított iratokat pénteken adják az egyéni választókerületi választási bizottságok (oevb) elnökeinek.
Az oevb elnöke által átvett szavazási iratokat majd csak az oevb bontja fel az első fordulóban a magyarországi szavazás napján, a második fordulóban pedig a szavazási iratok beérkezése után haladéktalanul.
A bizottság összeveti a szavazásról szóló nyilatkozatot a külképviseleti névjegyzék adataival, az érvényes szavazási iratokból a szavazólapot tartalmazó belső borítékokat - azok felnyitása nélkül - a bizottság egy szállítóborítékba zárja, amelyet a bizottság tagjai aláírnak és bélyegzőlenyomattal látnak el. A szállítóborítékot a bizottság elnöke adja át a külképviseleti szavazatszámlálásra kijelölt szavazatszámláló bizottság elnökének.
Az első fordulóban a magyarországi szavazás napján, a szavazás lezárását követően a szavazatszámláló bizottság az urnába dobja a korábban az egyéni választókerületi választási bizottságtól kapott, külképviseleti szavazatokat tartalmazó kis borítékokat. A szavazatok titkosságát tehát így, a magyarországi szavazatokkal történő összekeveréssel biztosítják.
A külképviseleti voksoláson 6.851-en vettek részt, az előre "bejelentkezettek" (tehát akik a külképviseleti névjegyzékre vetették magukat) csaknem 78 százaléka.