A hatalom elkezdett játszani a számokkal, a propaganda kiaknázta azokat a szegénységgel kapcsolatos jelentéseket, amelyek szerint visszaállt a 2008-as válság előtti fogyasztási helyzet. A népességen belüli arányukhoz képest a szegényrétegekben felülreprezentált romák sorsa pedig semmit sem javult.
A kormányzati propaganda szerint Magyarországon egyre jobban élnek az emberek, de a fejlődés eredményeit az adatok csak mérsékelten igazolják. Nyilvánvaló, hogy a hibát a módszertanban kell keresni. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyáron bejelentette, hogy megszünteti a létminimum számítását, mert az – így szólt a magyarázat – nem mutatja jól a szegénységet.
Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A 2014-es adatok szerint a magyar háztartásoknak több mint harmada a létminimum alatt él, ám a KSH kiderítette, hogy eddig nem is a létminimumot mérték, hanem a „szerény megélhetés szintjét". A Világgazdaság írta meg, hogy egy szempillantás alatt akár meg is feleződhet a létminimum alatt élők száma, ha a KSH átáll az új számítási modellre. Az eddig 3,6-3,8 millióról legalább 1,2 millióval csökken a létminimum alatt élők száma – pusztán a modellváltás miatt.