A hétfő esti újabb tüntetést – az „új ellenzéknek" is nevezett, szinte kivétel nélkül civilekből álló, a Facebookon szervező és szerveződő – rendezők eredendően a NAV-elnök lemondását követelve hirdették meg. Az viszont hamar kiderült, hogy „A közfelháborodás napja" már nem csak egy-egy ügyről szólt. Erről árulkodtak a transzparensek, zászlók is, amelyekkel a tüntetők a üzentek a kabinetnek: „Korrupcióba NAVigáltatok!", „Nem tudunk annyit adózni, amennyit loptok!" Sokan egy-egy norvég, amerikai vagy uniós lobogó lengetésével utaltak a civilek elleni „hadjáratra" és a kitiltási botrányra, s akadt, aki ekképpen fejezte ki érzéseit: „Nem leszünk szar a palacsintában!"
Negyed hét körül a tér nagy része megtelt, többek szerint úgy 10 ezer ember gyűlt össze. Ezt a becslést alátámaszthatja, hogy már-már fülsértő hangerővel kezdte skandálni a tömeg, hogy „Orbán, takarodj", amikor színpadra lépett az első szónok, Dabóczy Mihály, aki azzal tüzelte a tömeget: „Temetni jöttünk, nem dicsérni!" Tetszéssel fogadták a tüntetők azt a kijelentést is, amely szerint nem a 700 forint bőszítette fel az embereket, amit a netezés után akartak beszedni, az „internetadó csak az utolsó csepp volt a pohárban", most lett elege a népnek az ország vezetőiből, akik „felbőszült dzsentriként" szórják a pénzt. Krasznahorkai Emma egy-egy szóban fogalmazta meg dühét: NAV, NER, ÁFA, Vida, Fidesz, Jobbik, MSZP, DK... – sorolta hosszú perceken át, mi minden bosszantja. Beszédét kétszer szakította meg a tömeg: Orbánnál és a Fidesznél. Kertész Luca arra emlékeztette az egybegyűlteket, hogy a politikusok a köz szolgálatában állnak, így az ország vezetői „a mi hűtlen szolgáink", és kitért arra is, hogy az elmúlt hónapokban történtek miatt „nagyon fel vagyunk háborodva".
|
Mécs Imre az első sorokban tüntetett Veres Viktor / Fotó |
Az oktatási ügyekről egy középiskolai tanár, Nagy Emília beszélt az embereknek, s legott „nemzeti konzultációt" kezdeményezett. Egyebek mellett azt kérdezte: „Akarja-e ön, hogy a kormány további 100 milliárd forintot vonjon ki a közoktatásból? Akarja-e ön, hogy a szakképzés átszervezésével értelmes, gondolkodó emberek helyett beszélő szerszámokat bocsásson ki a magyar közoktatás? Akarja-e ön, hogy az oktatási rendszer kivesse magából a legelesettebbeket? Akarja-e ön, hogy az érettségit adó gimnáziumokba csak a kiváltságosok járhassanak?" Miután a tömeg minden kérdésre nemmel felelt, a pedagógus rögtön eredményt is hirdetett: „Nem az átláthatatlan finanszírozású, társadalomromboló oktatási koncepcióra."
Üdvrivalgással fogadta a tömeg az áfabotrányt kirobbantó Horváth Andrást is. Az adóhivatali korrupciót és az áfaügyet a második olajbotránynak nevező egykori adóhatósági munkatárs a korrupció elleni fellépést sürgette. Bejelentette, hogy – a kilencvenes évek olajbotrányának egyik kirobbantójával – korrupcióellenes szövetséget hoznak létre. Horváth András beszélt arról, hogy tudomása szerint a NAV-nál a dolgozók „önként" aláírással támogatják a hivatal vezetését. Azt a vezetést, amely már elkezdte az „iratrendezést", vagyis „a nyomok eltüntetését". Horváth András szólt arról: bízott abban, hogy maradt még valami a 89'-es Orbán Viktorból, eltünteti a korrupt vezetőket, de sokakkal egyetemben neki is csalódnia kellett.
|
Lökdösődésbe fulladt a tüntetés Veres Viktor / Fotó |
A beszédek után a demonstráció hivatalosan véget ért, sokan el is indultak hazafelé, néhány ezren azonban még a téren maradtak. Nem sokkal nyolc óra után többen megpróbáltak közelebb kerülni a Parlamenthez, ám rendőrsorfal állta útjukat. Percek múltán – a közeli utcákban várakozó furgonokból – rohamsisakos erősítés vonult az Országházhoz. Kisebb dulakodásra ugyan volt példa, de komolyabb összecsapás lapzártánkig nem történt a tüntetők és a rendőrök között. Végül tíz óra körül megkezdték a tér kiürítését.