Kövér szerint Európa erkölcsi válságban van
A házelnök felidézte pápai gyökereit: 1959-ben született a városban, itt járt általános, majd középiskolába. Egykori tanárainak hálás az erkölcsi útravalóért, gyerekkori barátságait pedig ma is őrzi - mondta.
"Ennek a városnak volt tartása, és ezt az ember magába szívta, s magával vitte" - jellemezte a "pápai miliőt", amelyben felnőtt.
"Nem készültem annak, ami lettem, hanem vidéki kisvárosi értelmiségi létet képzeltem el" - tette hozzá. Politikai pályája legelején nem gondolta, hogy ezen is marad - közölte.
Pápai díszpolgári címét nagyra értékeli, ezt az este folyamán többször is hangsúlyozta.
Visszatekintve az elmúlt évtizedekre, azt mondta, "nem voltunk felkészülve arra, ami a rendszerváltozás után történt". Kifejtette, hosszú időn volt olyan illúzió, hogy "van valami minta", ez az illúzió azonban mára eloszlott.
A látszólagos anyagi jólét árát megfizette Nyugat-Európa, sok mindent feláldoztak a materiális értékek élvezetéért, ami eddig tartott - mutatott rá.
Az Országgyűlés elnöke szerint egy korszak befejeződött Magyarország és Európa történelmében, a rendszerváltozás korszaka véget ér, valami új kezdődik, de hogy mi, "még nem egészen tudjuk" - fogalmazott.
Nincs illúzió, nincs eligazító minta, a materiális gazdasági növekedés tartalékai kimerültek, a válság pedig, amelynek a közepén vagyunk, nem csupán gazdasági, hanem erkölcsi válság - tette hozzá.
Hogy mi a jövő, mi vár ránk, erre a kérdésre Kövér László szerint a legőszintébb válasz az, hogy "elképzelésünk sincs". A kormány azért dolgozik, hogy élhetőbb legyen a világunk: például több gyerek szülessen családban, mint azon kívül, a pedagógusoktól a diákok pedig egy életre szóló útravalót kapjanak.
Pápa jövőjéről Kövér László azt mondta: el szeretné érni, hogy olyan város legyen, amely perspektivikus jövőt tud biztosítani a fiataljainak.