Kövér miatt magyarázkodhat Strasbourgban a kormány
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága soron kívül elkezdte érdemben vizsgálni a szocialista Szanyi Tibor panaszbeadványát és a politikus szólásszabadságának korlátozása miatt megküldte azt véleményezésre a magyar kormánynak is – tudta meg a Népszabadság. Az MSZP országgyűlési képviselője és EP-listavezetője azért fordult a bírósághoz, mert Kövér László fideszes házelnök egy alkalommal – miután „bemutatott” a szélsőjobboldali képviselőknek – jelentős összegre büntette, két alkalommal pedig megtiltotta, hogy a trafikmutyihoz kapcsolódóan interpellációt intézzen az ügyben illetékes fejlesztési miniszterhez. Emlékezetes, Szanyi még idén márciusban mutatta fel – meglehetősen egyértelmű tartalommal – a középső ujját, ezzel kommentálva a mellette ülő jobbikos képviselők bekiabálásait és sértő megjegyzéseit. A „mutatványért” a szocialista politikust Kövér László házelnök akkor rekordösszegű bírsággal, 131 ezer forinttal sújtotta. Érdekesség, hogy a bírság kiszabásakor még a fideszes többség nem rendezte annak jogi feltételeit, hogy miként lehet szankcionálni azt, ha az érintett nem tesz eleget a felszólításnak és nem fizeti be a bírságot; azóta egy fideszes többség által elfogadott módosítás szerint levonható az összeg a képviselő tiszteletdíjából. Ez utóbbi megoldás és eljárás is többek szerint kifogásolható.
Szanyi ezt követően akkor haragította magára a Kövér László irányította házvezetést, amikor – a fideszesek értelmezése szerint – sértő stílusban kívánta válaszokra szorítani Németh Lászlóné fejlesztési minisztert a visszásnak tűnő trafikpályázatok kapcsán. Először benyújtott interpellációjában többek között „maffiakormányt”, „rablást”, a „haveroknak és dagadt hasú csókosoknak juttatott kedvezményeket” emlegetett, de a letiltott, majd másodszor is benyújtott interpellációjában is meglehetősen karcosan fogalmazott. Azt írta például, hogy trafikkoncesszió elnyeréséhez manapság elég, ha valaki kinyilvánítja: „vállalja, hogy dohányt fog árulni, és imádja a Fideszt”. Kövér ezt az interpellációt sem engedte elmondani, ekkor döntött a szocialista képviselő a strasbourgi eljárás kezdeményezése mellett.
A benyújtott panaszban többek között azt kifogásolja, hogy a képviselőt széles körben megillető véleménynyilvánítási szabadságot a hazai és a nemzetközi jogi normákkal ellentétes módon korlátozták, ugyanakkor a házelnöki intézkedéssel szemben érdemi jogorvoslat sem áll rendelkezésére. A Népszabadság információi szerint a strasbourgi bíróság november 7-én megkezdte a panasz érdemi kivizsgálását, erről hivatalból értesítették a feleket. A döntéshozó fórum egy kérdéssort intézett a magyar kormányhoz, amelyre legkésőbb március 5-ig kell válaszolnia az Orbán-kabinetnek; erre reagálhat majd ismét Szanyi, szintén írásban. Az meglehetősen ritka, hogy egy ehhez hasonló eljárás sürgősséget kapjon, a normális menetrend legalább két-három év lenne; ez mindenképpen jelez valamit. A strasbourgi bíróság az összes megpanaszolt emberi joggal (szólásszabadság, diszkrimináció, jogorvoslathoz való jog) kapcsolatban érdemi kérdést intézett a kormányhoz. Szanyi Tibor jogi képviselője, dr. Karsai Dániel ügyvéd szerint ez szintén ritka, a bíróság gyakorlata szerint ugyanis többségében „csak a fő csapásirányra” szoktak koncentrálni, jelen esetben viszont mélyebb vizsgálatot kezdtek.
A kormánynak megküldött kérdésekben többek között arra vár választ a strasbourgi fórum, hogy milyen jogszerű cél alapján korlátozták a képviselő véleménynyilvánítási szabadságát, az érintett kapott-e megfelelő jogorvoslati lehetőséget, tisztában volt-e azzal, hogy milyen szankciók érhetik, alátámasztható-e, hogy politikai meggyőződése miatt érte hátrányos megkülönböztetés. De, az Orbán-kormánynak arra is példát kell hoznia, hogy mely más tagállam parlamentjében van ezzel megegyező szankció és gyakorlat.
Szanyi Tibor a Népszabadság megkeresésére megerősítette, hogy a strasbourgi bíróság befogadta a kérvényét és elindította a vizsgálatot. Lapunknak úgy nyilatkozott: ezt a bíróságot éppen arra találták ki, hogy az ilyen és ehhez hasonló ügyekben igazságot szolgáltasson.
Az esethez tartozik, hogy nemcsak Szanyi, de a Párbeszéd Magyarországért, valamint az LMP is a strasbourgi bírósághoz fordult a magyar országgyűlés képviselőik szólásszabadságát sújtó gyakorlata miatt. A PM-esek azért várnak jogorvoslatot, mert molinós figyelemfelhívó akcióik miatt Kövér László eltérő összegű büntetéseket rótt ki rájuk, amellyel szerintük korlátozták a képviselők szabad véleménynyilvánítását. Ezeket az ügyeket egy napon küldték meg az Orbán-kormánynak véleményezésre Szanyi Tibor panaszával együtt, valószínűsíthetően egyszerre fog bennük döntés is megszületni.