Kövér László és Vona Gábor az EMI-táborban
"Addig, ameddig az erdélyi magyar közösség nem képes a saját vezetőit rákényszeríteni arra, hogy ne csak a 4 évenkénti választási periódusokban, kampányokban tűzzék zászlójukra az autonómiát, hanem a két választás közötti négy esztendőben folyamatosan, mindennap próbáljanak valami eredményt elérni, addig a magyar kormány nem nagyon tud helyettük sokat tenni" - jelentette ki. A Fidesz - tette hozzá - nem tudja az erdélyi magyarok véleményét úgy képviselni bármely külhoni fórumon, hogy annak a hitelét ne rontaná le az, ha az RMDSZ nem zárkózik fel emögé, "illetve még pontosabban: nem előz meg bennünket egy lépéssel, hiszen mégis csak az ő véleménye számít, bármely fórumról beszélünk".
Hangsúlyozta, hogy ameddig az RMDSZ a meghatározó politikai erő Romániában, addig nem hagyható figyelmen kívül a véleménye, addig megkerülhetetlen tényező, illetve azt, hogy ma már egészen más a véleménye az RMDSZ vezető politikusairól, mint pl. egy évtizede.
Az országgyűlés elnöke megjegyezte, hogy nagyobb figyelmet fordítanak a határon túli polgári szerveződésekre, körökre, önállóságuk támogatásában, erősítésében.
A magyar állampolgárság megszerzése kapcsán elmondta, hogy a rövidesen érvénybe lépő törvény célja akadálymentessé és diszkriminációmentessé tenni a folyamatot, ami csak a határon kívüliek egyéni kérelmei alapján kezdődhet el.
A magyar jövő szemszögéből drámainak nevezte a roma kérdést, olyannak, amelynek megoldása elsődleges fontosságú.
Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke szombaton tartott előadást. Csalódottnak mondta magát, mert "a szocialisták most magukat a legnagyobb ellenzéki erőnek tartják, s közben ugyanazokat az arcokat látjuk a parlamentben, mint akik az eltelt nyolc évben regnáltak és tönkre is tették a magyar társadalmat", továbbá mert "az LMP, a báránybőrbe bújt SZDSZ is újból ott van a parlamentben", nemkülönben azért, mert a Fidesz kétharmados többséget kapott, "mert félő, hogy a pártdiktatúra felé viszik így az országot, félresöpörve minden más politikai kezdeményezést".
Kérdésekre válaszolva, illetve pártja nemzetstratégiai célkitűzéseire hivatkozva kijelentette: "úgy is fogalmazhatnánk, hogy a Fidesz kullog a Jobbik programja után, hiszen a kettős állampolgárságról szóló törvény, valamint a Trianoni megemlékezés törvényesítése is szerepel a Jobbik programjában. Azt már a kétharmados többség nem fogadta el, hogy a kettős állampolgárság szavazati joggal is járjon".
A kettős állampolgársággal kapcsolatban közölte, a Jobbik azt szeretné elérni, hogy a határon túli magyar állampolgárok is szavazati jogot kapjanak, például a választások első fordulójában, a listás szavazatoknál.