Kövér László: voltak stílusbeli hibák
Ez eddig a második legnagyobb kormánypárti győzelem - állapította meg Kövér László. Arról, hogy 2010-hez képest mintegy 600 ezer szavazatot veszítettek, és Budapest fele a baloldali összefogásé lett, azt mondta: lehetett volna a győzelem szebb, és olyan, hogy csak egy választókerületben, vagy egyben sem tud a baloldal győzni 2010-hez hasonlóan.
Érdemes azonban figyelembe venni - folytatta -, hogy min ment keresztül az ország az elmúlt négy évben, és azt, hogy olyan döntéseket kellett meghozni, ami a társadalmi csoportok jogos vagy vélt érdekeit, szerzett jogait sértette. Ez óhatatlanul olyan feszültségeket generált a társadalomban, amelyek normális körülmények között elegendőek lettek volna az ellenzék számára, ha hiteles politikával áll elő, hogy a választók inkább mellette döntsenek.
Mégsem ez történt, és ebben megítélése szerint benne van, hogy alapvetően jól kormányoztak - jegyezte meg az Országgyűlés elnöke, aki - bár voltak például stílusbeli hibák - alapvető problémát nem látott, és semmi olyat nem tudott felhozni, amire azt mondaná: ne folytatnák, és lehetetlen lenne továbbmenni a megkezdett úton.
Megjegyezte: figyelemelterelés, amit a baloldal csinál, mintha a választókerületek átalakítása miatt szenvedtek volna súlyos vereséget, miközben listára is adtak le szavazatokat a polgárok. Kiemelte: korrekt, tisztességes a választójogi törvény. Nem lehet mindenki számára elfogadható, optimális és tökéletes választási szisztémát összeállítani, ragaszkodni kellett ahhoz is, hogy ne lépjék át a megyehatárokat - mutatott rá.
Kövér László kiemelte: nem csak a baloldallal álltak szemben, ott volt az LMP és a Jobbik is, utóbbi százalékos arányban jelentősen javított korábbi eredményén. Szerinte a baloldal az elmúlt négy évben elmulasztotta a megújulást, az építkezés lehetőségét. Ezt azzal kellett volna kezdeniük, hogy "bűnvallást" tesznek és bocsánatot kérnek, nem feltétlenül a politikai ellenfelektől, még csak nem is azok szavazóitól, hanem azoktól, akiknek a legtöbbet ártottak, a saját baloldali híveiktől. A kormánypárti politikus szerint Mesterházy Attilának és Bajnai Gordonnak alapvetően Gyurcsány Ferenc miatt kellett volna ezt megtenniük.
Arra a felvetésre, hogy fájt-e, hogy nem gratuláltak a győzelemhez, úgy fogalmazott: nekik annyira hiányzik Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon elismerése, mint "kecskének a kés a torkába". Egyáltalán nem fájt, viszont leleplező volt - tette hozzá. Szavai szerint a sokak által szélsőségesnek nevezett Jobbik mint ellenzéki párt tűrte a legelegánsabban a vereséget.
Az Országgyűlés elnöke a Mazsihisz-el való kapcsolatot firtató felvetésre, azt mondta: nem tekinti hidegháborúsnak a kialakult helyzetet, még ha talán vannak a politikában is, meg a szervezet oldalán is, akik ebben érdekeltek lennének. Nézetkülönbség van köztük, de nem kell, hogy mindenben egyetértsenek, ez eddig sem volt így és a jövőben sem lesz.
Minél inkább távol tudja tartani magát a Mazsihisz a jövőben a politikától és attól a látszattól, hogy egy politikai oldal győzelmében érdekelt, annál inkább tudnak egymással hátsó szándékok és előítéletek nélkül beszélgetni - jelezte. Kitért arra: méltó módon kell megemlékezni a holokauszt hazai áldozatairól az évfordulón. Ugyanakkor állnia kell a német megszállás emlékművének is Budapesten - tette hozzá.
Kövér László azt mondta, nehéz négy évre számít, egyrészt kiderült, hogy Európa, mint szolidaritási és értékközösség csak szólamokban létezik, és az az az ország, amelyik nem képes a saját lábán megállni, nem biztos, hogy segítségre számíthat. A baloldali ellenzék szerinte látszólag egymással hadakozik majd, de folyamatosan a Fideszt fogja gáncsolni és támadni. Arról, hogy utcára vinnék a politikát, azt mondta: ismerve Gyurcsány Ferenc gátlástalanságát nem sok jóra számít a részükről.