Kósa Lajos leadta a vészjelzést: a bankok nem adnak több hitelt

A bankok úgy döntöttek, hogy a meglévő hiteleket ugyan nem számolják föl, de újabb pénzeszközöket már nem helyeznek ki a hazai önkormányzatokhoz. Ha nem lesz pénz, jövő januárban a hazai önkormányzati rendszer egyszerűen megáll – nyilatkozta lapunknak Kósa Lajos, Debrecen polgármestere. Mint mondta, a megoldás hamarosan ott lesz a kormány előtt.

Az önkormányzati portfólióval rendelkező pénzintézetektől újabban hiába kérnek hitelt az önkormányzatok, a bankok leálltak a hitelezéssel. Ha erre a problémára nem találunk megoldást, akkor jövő év január elsejétől a teljes hazai önkormányzati rendszer egyszerűen megáll, mert nem lesz pénz működésre – nyilatkozta tudósítónknak Kósa Lajos debreceni polgármester, a Fidesz ügyvezető alelnöke.

Kósa Lajos kifejtette: a probléma oka az, hogy az új önkormányzati törvény értelmében a települési önkormányzatok 2013. január elsejétől nem igényelhetnek folyószámlahitelt. A politikus szerint ebben a döntésben volt logika, hiszen a kormányzat korábban azzal számolt, hogy ha az önkormányzatoknak megszűnik az iskolafenntartó szerepük, akkor a kiadásaik jelentősen csökkennek, így nem lesz szükségük folyószámlahitelre a működésük finanszírozásához. Hozzátette: Magyarországon öt bank foglalkozik önkormányzati hitelezéssel, e piac 75 százalékán az Erste, az OTP és a Raiffeisen osztozik. Mint mondta, tudomása szerint mindegyik bank úgy döntött, hogy a meglévő hiteleket nem számolja föl, de újabb pénzeszközöket már nem helyez ki.

Kósa Lajos szerint azonban valamilyen megoldást mégis kell találni a problémára, mert az már most látszik, hogy az önkormányzatok jövőre nem lesznek képesek a működésük finanszírására pusztán a bevételeikből. Mint mondta, az iparűzési vagy az idegenforgalmi adók befizetése határnaphoz van kötve, márpedig nem lehet azt mondani egy településen a közalkalmazottaknak, hogy csak akkor lesz pénz a fizetésükre, ha befolynak a helyi adóbevételek.

A politikus elmondta: az önkormányzati folyószámlahitel megszűnése leginkább a közepes méretű városokat sújtja, mert a nagy vagyonnal és jelentősebb adóbevételekkel rendelkező nagyvárosok – mint Győr, Székesfehérvár, Debrecen vagy Szeged – képesek lesznek megőrizni a likviditásukat. Hangsúlyozta: a Megyei Jogú Városok Szövetségében folyik annak a javaslatnak a kidolgozása, amelyet a probléma megoldására hamarosan letesznek a kormány elé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.