SZDSZ: feltételes igen Bajnaira
Fodor Gábor pártelnök tájékoztatása szerint nem végleges döntést hoztak, hanem csak felhatalmazást adtak az ügyvivői testületnek: amennyiben az SZDSZ feltételei (új miniszterelnök, személyi változások a kormány fontosabb posztjain, reformprogram) teljesülnek, akkor támogassák a Bajnai-kormányt. Fodor emlékeztetett rá, hogy egyelőre nincs végleges program, sem névsor, ezért a feltételes mód. Fodor hangsúlyozta: nem kötnek új koalíciót a szocialistákkal.
Az SZDSZ stratégiai politikai döntéshozó szerve hosszas vitát folytatott arról, hogy a válságkezelő kormány támogatása, vagy az előre hozott választás kiírása jobb-e a liberálisok számára. Fodor Gábor pártelnök információnk szerint arról beszélt az ülésen, hogy a Bajnai-kormány támogatása nem jelent koalíciót, az SZDSZ nem ad minisztereket az új kormányba.
Kóka János frakcióvezető – aki egy baleset miatt nem tudott részt venni a tanácskozáson – levelet írt az ot-tagokhoz, melyben Bajnai támogatására kérte párttársait. Ha nemet mondanak Bajnai Gordon programjára, akkor előre hozott választások lesznek, és úgy fejeződik be ez a kormányzati ciklus, hogy a liberális törekvéseikből semmit sem tudtak megvalósítani és akkor a politika formálásában lényegében nulla eredményt értek el – olvasható Kóka levelében. Hozzátette, hogy a mérvadó elemzők szerint Bajnai programjának eddig megismert elemei alkalmasak lehetnek a válság enyhítésére. Ezek az elemek lényegében a Reformszövetség javaslatain alapulnak, amelyeket az SZDSZ az elmúlt hetekben elfogadásra ajánlott a parlamentben.
Leszögezte, hogy az országgyűlési képviselőknek, egy olyan program költségvetési feltételeit kell most aláírásukkal támogatniuk, amely rászorultság elvű szociálpolitikára, az állami kiadások és a felesleges pazarlás csökkentésére, munka- és vállalkozásbarát adórendszerre, és az összedőlni készülő elosztórendszereink átalakítására épül majd. A frakcióvezető azt írta, hogy a liberálisok sok éve képviselik a szabad verseny, a kicsi, de hatékony állam és a vállalkozások sikereire épülő piacgazdaság értékeit és most is ezért kell dolgozniuk. Leírta azt is, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló szavazatukat a program és a kormány összetételének részletes ismeretében fogják leadni április 14-én.
Kóka János, aki 2007 tavaszától 2008 nyaráig vezette az SZDSZ-t, úgy fogalmazott: szerint ebben a kormányzati ciklusban az SZDSZ-nek gyakorlatilag semmi sem sikerült; 2006-ban azt hitték, hogy a kormányt egy tehetséges, cselekvőképes miniszterelnök vezeti majd. Ekkor tervezték az egészségügyi és adóreformot, a kormányzati feladatokról pedig hosszú koalíciós szerződést kötöttek. A konvergencia-programot és az őszödi beszédet követően kiderült, hogy a miniszterelnök döntés- és cselekvőképtelen; világossá vált, hogy a többszöri fogadkozás, írott szerződés ellenére nincs semmilyen reform. A tavaly márciusi népszavazást elbukták, a kormány azóta is tetszhalott állapotban van. Kóka szerint az ország ma gazdaságilag és morálisan is rosszabb állapotban van, mint 3 évvel ezelőtt volt. A frakcióvezető szerint a koalícióból ki kellett lépniük, mert terveikből semmit sem tudtak megvalósítani, semmit sem tudtak Gyurcsányon keresztülverni. Október óta pedig itt van a gazdasági válság. A 2009-es költségvetés január közepén megbukott, azóta várják, hogy a kormány megfelelő koncepcióval álljon elő, de azóta a kormány nem állt elő ilyennel. Eközben a válság "kezdi leteríteni Magyarországot".(A Kóka-levéllel kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva Fodor Gábor azt mondta, az elmúlt néhány év valóban nem volt könnyű időszak a párt számára, de azzal nem ért egyet, hogy csak kudarcaik lettek volna - „sok mindent elértünk”.)
Az SZDSZ országos tanácsának ülésén részt vett Bajnai Gordon is, aki programjának fontosabb elemeit ismertette a liberálisokkal. Mint azt újságíróknak elmondta, most az volt a tét, hogy ismertesse programját, elmondja, miért vállalta a felkérést és válaszoljon az eddig felmerült kérdésekre a program kapcsán.
Az ot feltételes jóváhagyását követően a 19 fős SZDSZ-frakció többsége aláírhatja a Bajnai melletti politikai szándéknyilatkozatot. A frakcióból Béki Gabriella, Gulyás József és Velkey Gábor ellenzik Bajnai Gordon miniszterelnökké választását, a többiek valószínűleg megszavazzák.