Az adósságállomány jóval túl van a 60 milliárdon, az igazgatók úgy trükköznek, ahogy tudnak. Például egyre több helyen komoly késéssel kapják meg a pénzüket a számlás orvosok.
A kórházak adóssága májusra már jóval meghaladta a hatvanmilliárd forintot – tudta meg a Népszabadság. Bár a kormány a választás előtt összerakott a 34 legeladósodottabb intézménynek egy kisebb, 5,1 milliárdos segélycsomagot, azt végül nem osztották ki. Úgy tudni, majd a leendő államtitkár lehetősége lesz, hogy már az első lépései egyikeként jó hírt – magyarul: pénzt – vigyen a kórházaknak. Már csak az a kérdés, hogy a kórházaknak van-e idejük ezt kivárni.
A kórházaknak ugyanis nincs semmilyen tartalékuk. A szekszárdi intézményben a vállalkozó orvosok heteket várnak a számlás kifizetésekre, de ez lassan általános jelenséggé válik. Több kórház „számlás” alkalmazottai is arról számoltak be lapunknak, hogy nyolc-tizenkét hetet várnak a bérükre. Van olyan hely is, ahol az orvosi ügyeleteket ellátó orvosvállalkozások sem jutnak hónapokig a pénzükhöz. Több kórházigazgató nyilatkozott úgy: a kórházfenntartó utasítására „állították sorba” a számlákat, így a vállalkozói szerződéssel munkát vállaló gyógyítók is e sorba kerültek, s nem feltétlenül előre. A közös közbeszerzésekkel érintett, gáz-, elektromos és gyógyszerszámlákat ugyanis muszáj időben fizetniük. Máskülönben az energiaszolgáltatók a következő hónapban drasztikusan emelik a díjat. Korábban ezekért a szolgáltatásokért 60-90 napra fizethettek, most 30 napon belül kell.
Lapunk megkérdezte az intézményfenntartó GYEMSZI-t, adtak-e ilyen utasítást. A válasz az volt, hogy a kórházak önállóan gazdálkodó intézmények. A vállalkozó orvosok számláinak utalása – mint minden bérjellegű kifizetés – prioritás. Egyúttal tagadták, hogy volna olyan belső utasítás, amely a vállalkozói számlák sorba állítására kötelezné a főigazgatókat. Hozzátették: „a közös közbeszerzések, a vis maior alap működtetésével a GYEMSZI arra törekszik, hogy minden tőle telhető segítséget megadjon a kórházaknak. Az ágazat finanszírozási problémái közismertek.”