Ha eltekintünk is attól, hogy a tűzoltóság az építési hibák miatt nem engedi birtokba venni az épületet, az Üllői úton fölhúzott sürgősségi centrumnak egyelőre nincs ellátási területe, finanszírozása, de még eszközei sem. Az utóbbiakat három fővárosi kórháznak kellene a saját kárára összeadnia. De van még valami, ami az egészségügyért felelős államtitkárt megfontolt döntésre készteti: a szakma nem támogatja azt, hogy a fővárosi traumatológiai ellátást a Korányi projekthez igazítsák. A szakmai kollégium traumatológiai és kézsebészeti tagozata és tanácsa, valamint a Magyar Traumatológus Társaság szerint nincs szükség Budapesten baleseti sebészeti ágyszámbővítésre.
Úgy tudjuk: ha lenne pénz, a kormány akkor sem adhatna újabb hatmilliárdot a projekt befejezésére addig, amíg az eredeti programot le nem zárja, és a fölhasznált uniós támogatással el nem számol. Ellenkező esetben nagy projektté kellene nyilvánítania az építkezést, csakhogy a 2013-ig tartó támogatási ciklus lezárásáig, idén decemberig, erre már nincs idő.
A Korányi projekt egy 2011-ben elnyert 8,1 milliárd forintos EU-támogatással indult. A sürgősségi centrum építését már 2013-ban be kellett volna fejezni, ám ez még nem sikerült. Kezdetben egy négyszintes épületről szóltak a tervek (12 900 négyzetméteres alapterülettel), ám a kormány kibővítette a beruházást: immár egy 19 400 négyzetméter alapterületű épülettömb készül.
|
A Korányi projekt központi épülete szerkezetkészen Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A projekt pénzügyei is tisztázatlanok, mivel az eredetileg tervezett és az utólag kért épületrész nincs szétválasztva, azaz nem tudni, hogy mit fizet a magyar állam, és mit az unió. Igaz, ez még jól jöhet a félig kész beruházás EU-támogatásának elszámolásánál: mondhatni, hogy az épület felső két szintje állami pénzből épült, így még nem muszáj ott is ellátásnak működnie. Ugyanis kényszermegoldásként felvetődött, hogy az épület felső két szintje egyelőre zárva marad. Kivéve, ha az egyetem saját forrásból elő tudja teremteni a beüzemeléséhez szükséges összeget.
A Népszabadság még a múlt héten szerdán a Semmelweis Egyetemnek is feltette a beruházással kapcsolatos kérdéseit, akkor az intézmény későbbre ígért választ.
Lapunk megkapta az egyetem válaszát, melyben azt írják: "az új Központi Betegellátó Épület használatbavételi engedélyezési eljárása folyamatban van. A tetőtéri helikopter-leszállóhellyel rendelkező, mintegy húszezer négyzetméteres új Központi Betegellátó Épület várhatóan még idén megkapja a szükséges tűzoltósági engedélyeket. A kivitelező és az egyetem között jelenleg az átadás-átvétel folyamata is zajlik, természetesen a felmerülő hibákat a kivitelező javítja. Ennek pontos összegét az átadási folyamat végén lehet meghatározni, milliárdos, vagy azt megközelítő költség eddig nem merült fel. "