A harmadik megoldás, ha hét kerületet beáldoznak, a többit pedig felosztják úgy, hogy az egyik párt hat, a másik kettő pedig öt-öt városrészben ad polgármesterjelöltet. Így mindhármuknak megvan az önálló listához szükséges tizenkettő.
Az önálló politizálás lehetőségét fenntartó forgatókönyv azonban nehéz alkufolyamat elé állítja a pártokat, különösen, hogy a többes ajánlás fenntartására irányuló javaslatával tegnap Fodor Gábor pártja is bejelentkezett az önkormányzati választásra.
|
Hajdu László más párt színeiben, ezúttal DK-s jelöltként indulhat a XV. kerületben - Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Mely kerületek azok, ahol a baloldal eleve esélytelen, ezért megengedhető a rivalizálás? Forrásaink az I., a II., a XII. és a XVI. kerületet sorolják ide és többségük a Belvárost is. Volt, aki Budafokot, más Soroksárt említette. Az egyeztetés így a többi tizenhat kerületről szólna.
Biztos, hogy az MSZP megtarthatja azokat a városrészeket, ahol most is szocialista a polgármester: az angyalföldi Tóth Józsefet, a kispesti Gajda Pétert és a pesterzsébeti Szabados Ákost várhatóan újraválasztják. Valószínű Molnár Gyula volt polgármester indulása a XI. kerületben, mert bár ott a baloldalról az Együtt–PM szerepelt a legjobban május 25-én, nem ragaszkodik a jelöléshez.
Az MSZP várhatóan igényt tart Ferencvárosra – Pál Tibor korábbi alpolgármester a jelölt –, de a IX. kerület az Együtt–PM-et is foglalkoztatja. A szocialisták közül Trippon Norbert esélyes még Újpesten, mivel négy éve ezernél kevesebb szavazattal maradt le a polgármesteri címről.
|
Az Együtt-PM májusi sikere után a szocialisták ellenállását megtörve viheti Óbudát M. Schmidt János / Népszabadság |
Úgy tudjuk, az Együtt–PM a VI., a VII. és a IX. kerületben, Zuglóban és Óbudán adna jelöltet. Itt ők érték el a legjobb EP-választási eredményt. A III. kerületben feszült a viszonyuk a szocialistákkal, akik kitartanának jelöltjük, Simonka Csaba mellett, de utóbbiak pozícióját gyengíti, hogy Bajnai Gordonék mellett a DK is megelőzte őket. A zuglói szocialisták ellenben hajlandók átengedni a jelölést, egy köztiszteletben álló független indulónak örülnének.
A DK főleg a pesti külső városrészekben szerepelt jól. A XV. kerületben esélyes Hajdu László egykori polgármester, róla azt mondják, a parlamenti választáson is nyert volna a szocialista indulónak szoros vereséget hozó választókerületben. Csepelt, Kőbányát és a XVIII. kerületet is azok között említik, ahol jó eséllyel indulhat DK-s politikus.
Információnk szerint Gyurcsány Ferenc arra intette párttársait, ne próbálják dominálni a tárgyalásokat, mert bár ők szerepeltek a legjobban a fővárosban, minimális volt a szavazatkülönbség a három párt között. A DK-nak az esetleges polgármesteri címek mellett az is fontos, hogy az összes kerületi képviselő-testületben ott legyen.
Az helyben dől majd el, hogy a pártok hol indulnak közösen – akár egy ernyőszervezet színeiben –, és hol osztják fel egymás között a kerületet alkotó egyéni körzeteket. Utóbbi inkább ott valószínű, ahol nincs esély győzelemre.
A főpolgármester-jelölés ügyében forrásaink szerint július eleje előtt nem várható előrelépés, a pártoknak addig túl kell esniük a tisztújításon.
Cikkünkre reagálva az MSZP III. kerületi elnöke csütörtökön az alábbiakról tájékoztatta lapunkat: "az MSZP már durván egy éve megválasztotta polgármester jelöltjét, s még ma (2014. június 5.-én) is, a három szóban forgó politikai erőből, kizárólag MSZP-nek van helyi polgármester-jelöltje". Az MSZP javasolta továbbá az Együtt-PM és DK tárgyalóinak a közös lista indítását, - tették hozzá -, ameit azok határozottan elutasítottak. Következésképpen az MSZP nem kapott elfogadható ajánlatot a III. kerületi együttműködésre, s addig mérlegelni sem tudja egy másik közös polgármester-jelölt támogatását, amíg tárgyalópartnerei nem nevezik meg a személyt - közölte a III. kerületi MSZP-elnök.