Ugyanolyan káosz jellemzi a szakképző iskolák fenntartóváltását, mint annak idején a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megalakulását. Se a tanárok, se a diákok, valójában senki sem tud semmit. Talán még az új fenntartó, a nemzetgazdasági tárca sem látja át a folyamatokat.
Esztelen roham és hiányos jogalkotás – így foglalható össze az a folyamat, ahogy a szakképző iskolák átkerülnek a Kliktől a Nemzetgazdasági Minisztérium intézményfenntartói kötelékébe. Az Orbán-kormány július elsejétől érvényes rendelkezése mintegy háromszáz intézményt érint.
Háromszáz szakképző iskola került át júliustól a nemzetgazdasági minisztériumhoz M. Schmidt János / Népszabadság/archív |
A változás indokaként a kormány a képzés színvonalának emelését jelölte meg. A kormány azért is ki akarta szervezni a Klikből a szakképzést, mert a túlságosan centralizált rendszerben felnőttképzést is végző szakiskolák nem tudtak jól működni. Czomba Sándor szakképzésért felelős államtitkár egy tavalyi konferencián azt mondta, „mennyiségi és minőségi változásokra van szükség a szakképzés rendszerében, így a fenntartóváltás keretében a gimnáziumokat leválasztják majd a szakiskolákról és szakközépiskolákról, mivel a gimnáziumok másfajta gondolkodásmódot igényelnek, és szerepük a főiskolára és egyetemre történő felkészítés lesz.”