Kitörési lehetőség a mélyszegénységből Ózdon

Látványos eredményt hozott az állam, a vállalatok, a városvezetés, a civilek és a lakók együttműködése az ózdi Velence- és Hétes-telepen, ahol lezárult az a féléves projekt, amely a mélyszegénységben élő családok számára biztosít kitörési lehetőséget komplex program keretében – derül ki a Türr István Képző és Kutató Intézet közleményéből.

Ennek alkalmából adta át Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter július 30-án az Ózdi TKKI Csillagpont Szolgáltatóházat. A beruházás része a tavaly elindított, nyolc magyarországi helyszínen megvalósuló, hazai finanszírozású, mintegy 410 millió forintos összköltségvetésű Bizalom és Munka című programnak. Az átadó ünnepségen részt vett és köszöntő beszédet mondott Andó Pál, a projekt megvalósításáért felelős Türr István Képző és Kutató Intézet (TKKI) ózdi igazgatója. Az ózdi Velence-telepen három szociális bérlakást újítottak fel teljes körűen; a frissen átadott TKKI Csillagpont Szolgáltatóházban közösségi tereket, programok megvalósítására, tanácsadásra alkalmas helyiségeket alakítottak ki. Ugyanitt a közösségi terek kialakításához kapcsolódóan egy játszótér is épült.

Ezenkívül a Hétes-telepen az ELMÜ-vel és az ÉMÁSZ-szal együttműködve 45 szociális bérlakásba került kártyás villanyóra; 12 hétesi foglalkoztatott és 35 hétesi önkéntes huzalozta át az életveszélyes vezetékhálózatot. A mintaértékű összefogás az állam, a vállalatok és a városvezetés között a szegregátum tizenöt éves áramproblémáját szüntette meg. Mindkét ózdi telepen egyaránt sikerrel működött a kiskertprogram, amelyben a TKKI szakemberei 60 háztartásnak biztosítottak vetőmagot és kertimunkás-képzést, mely során az oktatók megtanították a helyieknek, hogyan termelhetik meg maguknak a legalapvetőbb élelmet. Az építőipari és a kertészeti képzések során összesen 151 fő szerzett tanúsítványt.

A közlemény szerint a 700 főt számláló Velence-telepen és a 400 lakosú Hétes-telepen kiemelkedően sikeres volt a közösségfejlesztő programelem is; többek között anyaközpont, tanulószoba, sportprogramok, ifjúsági klubok, elsősegély-tanfolyam, táncoktatás és médiaműhely fejlesztette az egyéni képességeket és a közösség életét.

A mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű családok felzárkózását elősegítő Bizalom és Munka mintaprogramot Balog Zoltán irányításával a Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság dolgozta ki 2011-ben, amelyet helyi szinten a minisztérium szakmai intézete, a TKKI valósított meg. A modellprogram része az integrációt teljesen új alapokra helyező, tavaly év végen elfogadott Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiának. A komplex programban a résztvevők lakhatási és lakókörnyezeti körülményei javultak, de egyéni képességeik fejlesztésére is lehetőséget kaptak, valamint szakmai képzésben részesültek, melynek keretein belül a gyakorlati képzés során például maguk is szerepet vállaltak a környezetük megújításában – derül ki a szövegből.

A 410 millió forint összköltségvetésű Bizalom és Munka program az ország több helyszínén: Nyíregyházán, a Huszár telepen; Komlón, Vajszlón és mikrokörnyezetében; Szolnokon, Tiszaroffon, valamint Ózdon a Hétes- és Velence-telepen fejtette ki felzárkóztató hatását. A mintaprogram széles körű társadalmi együttműködés eredménye, amelyben a települési önkormányzatok, a civil szervezetek, az egyházak és a vállalkozások fogtak össze a mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű családok felzárkózásáért – zárul a közlemény.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.