Kicenzúrázta a „zsidó” szót az I. kerületi Fidesz

Az I. kerület fideszes vezetői törölné a "zsidó" szót a magyarok tízezreinek életét megmentő Carl Lutz emléktáblájáról.

A Carl Lutz Alapítvány emléktábla elhelyezését kezdeményezte a svájci diplomata volt budavári lakóhelyén, az 1940-es években brit követségként működő Táncsics Mihály u. 1. számú ház falán. A II. világháború kitörése után Svájc látta el a Magyarországgal hadiállapotba került 14 ország, köztük Nagy-Britannia képviseletét. Carl Lutz (1895-1975) 1942 és 1945 között a budapesti svájci követség külföldi érdekeket képviselő osztályának volt a vezetője. A nevével fémjelzett, 1944-es budapesti életmentő akció volt a legsikeresebb a nácik által megszállt Európa hasonló vállalkozásai között. Védlevelekkel, valamint 76 budapesti lakóház svájci diplomáciai védelem alá helyezésével több tízezer magyar zsidó életét mentett meg.

Mivel egy helyi rendelet szerint a kerületben csak az önkormányzat állíthat közterületről látható emléktáblát, ezért az alapítvány kérelmet nyújtott be a hivatalhoz. Az ilyen javaslatokat egy főépítész által összehívott eseti bizottság minősíti, és ennek alapján dönt a kerület képviselő-testülete.

Mathauser András, az LMP egyik bizottsági tagja figyelt fel arra, hogy a Dr. Aczél Péter főépítész által előterjesztett, és Nagy Gábor Tamás fideszes polgármester által aláírt előterjesztésben az emléktábla alapítvány által írt szövegéből kihúzták a „zsidó” szót. Helyette az „üldözött” kifjezést használnák. Mindezt úgy, hogy a tábla tervét és a szöveget eredeti formájában már elfogadta és támogatta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, a Brit Nagykövetség és a Svájci Nagykövetség is. A bizottság elutasította azt is, hogy feltüntessék a táblaállító Carl Lutz Alapítvány nevét. 

A szócserét nem idnokolják az emléktábal állításról szóló előterjesztésben.

Az LMP helyi képviselője, Váradiné Naszályi Márta az önkormányzat csütörtöki testületi ülésén módosító indítványban kéri, hogy az alapítvány eredeti szövege kerüljön az emléktáblára. Az LMP sem tudja, hogy mi késztette ilyen cselekedetre az előterjesztő fideszeseket. De úgy vélik, "hogy a bűn takargatása nem szünteti meg a szégyent, csak fenntartja bűntudatot. A bűntől való megszabadulás első lépése ugyanis a szembenézés lenne. Beismerés nélkül nincsen feloldozás."

Martonyi János külügyminiszter mindenesetre 2010 nyarán részt vett a svájci diplomata washingtoni lakóhelyén elhelyezett emléktábla avatásán.

Az emléktábla eredetileg tervezett szövege

A BRIT KÖVETSÉG EGYKORI ÉPÜLETE.
ITT ÉLT 1942-45 KÖZÖTT
CARL LUTZ (1895-1975) SVÁJCI ALKONZUL,
AZ EGYESÜLT KIRÁLYSÁG KÉPVISELŐJE,
SOK EZER ZSIDÓ MEGMENTŐJE 

Update: A kerületi önkormányzatnál rájöttek, hogy hibáztak, az előterjesztést visszavonták.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.