Kétszer annyi munkavállalót építettek le idén, mint tavaly

Újabb sokkoló munkanélküliségi adatok bizonyítják a Bajnai-kormány alkalmatlanságát - vagy csak beszélnek, de nem olvasnak? A szocialisták szerint inkább az utóbbi.

A fideszes politikus a közleményében az Állami Foglalkoztatási Szolgálat azon adatára utal, amely szerint az idén 224 százalékkal több dolgozót bocsátottak el Magyarországon csoportos létszámleépítés keretében, mint tavaly.

A parlament előtt lévő költségvetés, azaz a brutális megszorításokra épülő Bajnai-csomag tovább taszítaná Magyarországot a lejtőn, még nagyobb munkanélküliséget okozna. "A magyar emberek által soha semmire meg nem választott Bajnai Gordonnak tehát azonnal vissza kell vonnia a költségvetést, és félre kell állnia!" - írta Cser-Palkovics András.

Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt szeptemberi munkaerőpiaci adatok szerint az idei év első kilenc hónapjában összesen 32.800 dolgozót érintő csoportos létszám-leépítési bejelentés érkezett a munkaügyi központokhoz, ez pedig több mint kétszeres - 224 százalékos - növekedés az előző év azonos időszakához képest, amikor 14.600 ember leépítéséről döntöttek a munkaadók.

Az év hátralevő részében éves bázison várhatóan már nem lesz ilyen nagy különbség a leépíteni kívánt munkavállalók számában - prognosztizálja az ÁFSZ. Ennek oka egyrészt, hogy láthatóan csökken a havi leépítési bejelentések volumene, másrészt pedig, hogy a válság hatására már 2008 november-decemberében jelentős mértékben megugrott a bejelentések száma és létszámtartalma is.

MSZP: nem leépítik, hanem megtartják a munkahelyeket

Tukacs István szerint a csoportos létszámleépítéseket bejelentő munkahelyek döntő többsége részesül munkahelymegtartó támogatásban, hiszen a bejelentést épp azért tette meg a munkáltató, hogy megpályázhassa az ilyen támogatásokat; a szocialista politikus az MTI-nek vasárnap nyilatkozva hangsúlyozta: különbséget kell tenni a tényleges elbocsátások és a bejelentett létszámleépítések között.

Tukacs István szerint a Fidesz hírei nélkülözik a teljességet és rosszindulatúak. Úgy fogalmazott, hogy ha Cser-Palkovics András nem csak beszélne, hanem olvasna is, akkor két ténnyel szembesülhetne. Az egyik az, hogy tavaly ősz óta világgazdasági válság van, amely miatt szerte a világban emelkednek a munkanélküliségi adatok. Ezért tehát sajnos Magyarországon az év első kilenc hónapjában több a bejelentett létszámleépítés, mint tavaly.

Másrészt, ha Cser-Palkovics András olvasna a munkahelymegtartó pályázatokról is, akkor rájöhetne, az ilyen pályázatok alapvető feltétele, hogy a munkáltató jelentse be csoportos elbocsátási szándékát. Mint mondta, a bejelentett csoportos létszámleépítések döntő többsége részesül munkahelymegtartó támogatásban, hiszen a bejelentés pontosan azért történt meg, hogy a munkáltató megpályázhassa az ilyen támogatásokat.

Tukacs István közölte, ezt a megállapítását arra alapozza, hogy az ÁFSZ az év első kilenc hónapjában 32 ezer munkahelyre regisztrált csoportos létszámleépítési szándékot. Ha ezt összevetik az elnyert pályázatok adataival, mely szerint a bejelentett és megóvott munkahelyek száma mintegy 32 ezer, könnyen megállapítható, hogy a csoportos létszámleépítést bejelentők döntő többsége munkahelymegtartó támogatásban részesült - magyarázta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.