Kétmilliós bírság a Közgépet elfoglaló LMP-seknek
Fejenként százezer forintos, vagyis összességében több mint két és fél milliós bírságot szabtak ki a Közgép Zrt. telephelye előtt ülődemonstrációt tartó LMP-sekre – értesült a Népszabadság. A Lehet Más a Politika parlamenti képviselői és aktivistái szerdán reggel elfoglalták a Simicska Lajos volt fideszes pártpénztárnok tulajdonában álló és milliárdos állami beszerzéseket elnyerő Közgép Zrt. telephelyének bejáratát. A magukat összeláncoló ökopártiak így akartak tiltakozni a visszás pályázatok és átláthatatlanul elnyert milliárdok ellen. Az akciónak végül a rendőrség vetett véget, két tucat demonstrálót előállították és – többórás rendőrségi eljárás után – ellenük szabálysértési eljárást indítottak. Úgy tudjuk, hogy Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes a kihallgatása során közölte: fellebbeznek a bírság kiszabása ellen, végső esetben pedig közmunkában fogják majd törleszteni az összeget.
Az oligarchák és a láncolós akció ügye a Parlament csütörtöki – a nyári szünet előtti utolsó – ülésnapján is újra terítékre került. Parlamenti tudósítónk szemtanúja volt annak, hogy volt olyan fideszes képviselő, aki elismerését fejezte ki a tiltakozás kapcsán; a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás pedig „virtusosnak” nevezte az akciót, és sajnálattal állapította meg, hogy nem lehetett jelen.
Jávor Benedek ökopárti frakcióvezető napirend előtti beszédében ismét arról beszélt, hogy választási győzelmével a Fidesz nem döntötte meg a korábbi oligarchikus rendszert, csupán lecserélték annak szereplőit. Az LMP képviselője ezt követően ismét a Közgép Zrt. és a Simicska–Nyerges duó érdekeltségeibe tartozó cégek visszás megrendeléseit és pályázati győzelmeit sorolta. Jávor hangsúlyozta: az említett cégek a nyereséget az utolsó fillérig kiveszik a vállalkozásokból, vagyis nem fordítják fejlesztésekre; így pedig nem segítik a gazdaságot.
Az LMP-s politikus hozzátette: a kormánypártok nem a magyar kis- és középvállalkozásokat támogatják, hanem csak néhány kiemelt céget. „Ez a politika megfojtja a Simicska-Nyerges birodalmon kívüli magyar vállalkozásokat” – tette hozzá, rámutatva – és ezzel visszavágva a Fidesz korábbi „strabagozásának” –, hogy a Közgép és a Strabag közel hetvenmilliárdos közbeszerzést nyert meg közösen indulva az utóbbi időben. „Ez az igazi Stabag–Közgép koalíció” – fogalmazott az LMP-s képviselő, egyúttal arra kérve a kormányoldalt, hogy szabaduljon meg az oligarchák fojtásától.
Fónagy János fejlesztési államtitkár reagált kormányoldalról az LMP-s szónoklatra. A kormánytag leszögezte: az Orbán-kormány sem most, sem korábban „nem rejtette véka alá, hogy szándékában áll olyan erős, elsősorban magyar tulajdonban álló cégek piaci helyzetbe hozása, amelyek alkalmasak arra, hogy a Magyarországot eluraló multik versenytársai legyenek, és alkalmasak lehetnek egy közép-európai gazdasági szerep viselésére”. Fónagy ezt követően német példát hozott, mondván a bajor infrastruktúra-fejlesztéseket mind bajor cégek nyerik; „mert ki másnak kellene nyernie?” – fogalmazott. Fónagy szerint a kormány nemzeti gazdaságpolitikát folytat, ha tetszik ez az ellenzéknek, akár nem. „Nem csak az Ön által említett cég fontos számunkra, fontos a Mol, a Richter vagy a Rába, amelyek a magyar gazdaság zászlóshajói” – mondta válaszában a fejlesztési államtitkár. Fónagy János az LMP-t „kisgömböcként viselkedő marketingpártnak” nevezte, amely csak azért „csörgeti” a láncokat, mert nem tudja magát továbbfújni.
„Az a bajom Önökkel és személy szerint Önnel is, már ne haragudjon, hogy Önök, akik sem politikailag, sem személyesen hasznos produktumait nem tudnak felmutatni. Önök a XXI. század diplomás hábetlerei” – zárta válaszát az államtitkár.
Rogán Antal fideszes frakcióvezető napirend előtti felszólalásában azt mondta: az LMP-nek sajátos „perverz vonzalma van” a láncok, bilincsek és az egyenruhák iránt. Rogán hozzátette: az ökopártiak viszont legutóbb nem „felnőttfilm-forgatáson” vettek részt, hanem családi egzisztenciákat eltartó emberek munkahelyének működését akadályozták. A fideszes politikus ezért arra kérte az LMP-seket, hogy „sajátos perverziójukat” igyekezzenek inkább négy fal között, otthon kiélni.