Két ügyben összeborul az LMP a Szolidaritással

A Szolidaritás támogatja az LMP népszavazási kezdeményezését, és aktivistái részt vesznek a párt által kezdeményezett országos aláírásgyűjtésben is. Az LMP cserében arra buzdít mindenkit, hogy vegyen részt a mozgalom szombati tüntetésén.

A Magyar Szolidaritás Mozgalom és az LMP is kiemelten fontosnak tartja, hogy széles társadalmi összefogás keretében, aktív, felelősségteljes szerepvállalásával védjék meg a magyar demokráciát, az emberi, állampolgári, és munkavállalói jogokat – szögezi le közleményében Székely Tamás, a mozgalom társelnöke és Vágó Gábor LMP-s parlamenti képviselő, kampányfőnök.

Magyarország jövőjét nem alapozhatják a munkavállalók kiszolgáltatottságára, a közszolgáltatások leépítésére. Hangoztatják, hogy olyan országban szeretnének élni, ahol a versenyképességet a társadalomba történő befektetéssel, az oktatás, az egészségügy, a munkavállalói jogok erősítésével növeljük.

Az LMP ezért arra buzdít mindenkit, hogy vegyen részt a Szolidaritás március 10-i, a szociális és szabadságjogokért szervezett tüntetésén. Itt mindenkinek lesz módja arra is, hogy aláírja a népszavazási kezdeményezést.

Állampolgári összefogással, közös erővel most meg lehet állítani a jogokat „sárba tipró Orbán-kormány ámokfutását” – olvasható a közleményben.

A Szolidaritás korábban egy Demokratikus Ellenzéki Kerekasztal (DEKA) összehívására tett kísérletet, és erre elsőként éppen az LMP mondott nemet. A két szervezet vezetői február közepén személyesen is találkoztak, ahol Jávor Benedek, az LMP frakcióvezetője megerősítette: a január végi kongresszusuk állásfoglalása szerint a párt a kerekasztal munkájában nem vesz részt.

A 4K! ennek hatására közleményben tudatta, hogy az LMP a döntésével kész helyzetet teremtett. A kerekasztal ugyanis csak úgy tudná betölteni a szerepét, ha valamennyi demokratikus ellenzéki párt képviseltetné magát. Ennek hiányában a 4K! – korábbi szándékával ellentétben – nem látja értelmét a részvételnek.

Mára a DEKA nagyjából le is került a napirendről, és a Szolidaritás most inkább a civil kerekasztal összehívását szorgalmazza. A mozgalom és az LMP vezetői azonban már a korábbi megbeszélésen is jelezték, hogy más kérdésekben – ilyen például a március 10-i demonstráció, illetve a népszavazási kezdeményezés – nem zárkóznak el az együttműködéstől.

Most mindkét oldalnak jól jön a segítség, mert a Szolidaritás egyik társelnökének kizárása miatt kisebb belső válságon esett át – ami a szombati tüntetés miatt sem jött jókor –, az LMP-t pedig igencsak sürgeti a határidő.

A népszavazásra bocsátandó kérdések aláírásgyűjtő íveit az Országos Választási Iroda vezetője tavaly december 2-án látta el hitelesítési záradékkal, így az akciót – amelyre a törvény négy hónapot biztosít – április 2-ig be kell fejezni. Miután a gyűjtést csak a napokban kezdték meg, nem egészen egy hónap alatt kellene összeszedni a kétszázezer támogató aláírást. Ilyen rövid idő alatt eddig csak a Fidesz volt képes ilyen bravúrra.

A négy kérdés közül egyébként két igazán „ütős” akad: az egyik a 18. életévig tartó tankötelezettségről, a másik az álláskeresési járadék – három hónap helyett – 260 napig történő folyósításáról szól.

A népszavazási kezdeményezés még ennél is több ember támogatására számíthatott volna, ha a nyugdíjcsomagot nem támadja meg valaki. Az Országos Választási Bizottság januárban engedte át azokat a kérdéseket, amelyekkel a korengedményes nyugdíjak járadékká alakítása, illetve megadóztatása miatt kezdeményezne referendumot az LMP.

A választási bizottság döntése ellen azonban kifogást jelentettek be, és az Alkotmánybíróság még nem döntött. Ezért – a szoros határidők miatt – lehetetlenné vált, hogy a két kérdéscsomagban egyszerre gyűjtsék az aláírásokat. Az ökopárt az utolsó pillanatban ezért úgy döntött, hogy legalább az egyik kezdeményezésüket megpróbálják sikerre vinni.

A kérdések

1. Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 260 nap legyen?
2. Egyetért-e Ön azzal, hogy az alapszabadság kétharmadát a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban legyen köteles kiadni?
3. Egyetért-e Ön azzal, hogy 100 napnál hosszabb próbaidőt munkaviszony esetében ne lehessen kikötni?
4. Egyetért-e Ön azzal, hogy a tankötelezettség továbbra is annak a tanévnek a végéig tartson, amelyben az érintett személy a 18. életévét betöltötte?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.