Két hetet adott az Európai Bizottság az Orbán-kormánynak
Mint írják, aggodalomra ad okot, hogy a Magyarországra érkező migránsok nem kapnak írásban az anyanyelvükre vagy az általuk ismert más nyelvre lefordított tájékoztatást arról, hogy mi vár rájuk, hogyan zajlik a menekültügyi eljárás, és az emberi jogi szervezetek sem siethetnek segítségükre, hiszen munkatársaik nem léphetnek be a tranzitzónák területére.
Gondjaik vannak a határzár átlépésének büntetőjogi szankcionálásával, valamint azzal is, hogy Magyarországon nem biztosítják a menedékkérők számára a cselekményükkel arányos bánásmódot és alapvető emberi jogaikat.
A levélben többször kiemelik, hogy a migránsok nem kapnak az anyanyelvükre vagy az általuk ismert más nyelvre lefordított írásos tájékoztatást arról, hogy mivel vádolják őket, az eljárásnak milyen jogi következményei lehetnek, s ugyanez igaz a legtöbbször a kitiltást elrendelő ítéletre is. A bizottsági levél szintén problémásnak tartja a statáriális gyorsasággal lefolytatott eljárásokat, valamint azt, hogy a felülvizsgálati eljárás esetén nem lehet új tényekre vagy új bizonyítékokra hivatkozni.
A dokumentum kiemelten foglalkozik a gyerekekkel, kifogásolja a rájuk vonatkozó különleges szabályok hiányát. A bizottság illetékesei részletes beszámolót várnak el egyebek mellett azzal kapcsolatban is, hogy miként érvényesülnek a menekült gyermekek jogai, milyen körülmények fogadják őket, és mi vár rájuk Magyarországon. A szeptember 16-án Röszkén történt összecsapással kapcsolatban is tájékoztatást szeretnének, mint ahogyan a hadsereg esetleges bevetésével összefüggő kérdéseik is vannak. A kormánynak két hete van arra, hogy választ adjon a felvetésekre.