Kerületi ingatlanok félpénzért?
A fővárosi önkormányzatot elővásárlási jog illeti meg, ám az előterjesztést benyújtó Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes az erről való lemondást javasolta a képviselőknek. Az ügy heves vitát keltett a Fővárosi Közgyűlésben. Bagdy Gábor az ülés nyitányaként visszavonatta volna az előterjesztést, ám a szocialista és a Jobbik-frakció egyaránt a megtárgyalás mellett kardoskodott. Később csatlakozott hozzájuk a Párbeszéd Magyarország is. Az ügyet végül előresorolva tűzték napirendre, majd volt frakciószünet, és végül Tarlós István főpolgármester javaslatára délutánra napolták a döntést.
A fővárosi önkormányzatot a műemléki védettség alatt álló kerületi tulajdonban lévő ingatlanok esetében elővásárlási jog illeti meg. A testület elé ezúttal hét ingatlan ügye került. Ebből három esetben is arra jutott a főváros vagyonkezelő cége, hogy az ingatlanok jelen piaci viszonyok között is meghökkentően „jó áron” keltek el. Erre tekintettel a szocialisták és a Jobbik is erősen aggályosnak tartotta, hogy a főváros lemond elővásárlási jogáról.
Losonczy Pál, a Jobbik frakcióvezetője határozottan úgy vélte, hogy a fővárosnak jelezni kellene a kormányhivatalnak a Kossuth Lajos utcai volt Úttörő áruház épületének, a belvárosi Papnevelde utcai iroda, illetve a Normafára tervezett Hegyhát úti volt üdülő áron alul történt értékesítését. S hiába nyugtatta meg György István arról, hogy a testületi-közgyűlési határozatokat automatikusan vizsgálja a hivatal.
Azt viszont a főpolgármester-helyettes sem tagadta, hogy az adott ingatlanok értékéről nem fognak értékbecslést készíttetni. Ilyet egyébként a BFVK se végzett – sietett tisztázni Nagyunyomi-Sényi Gábor, a cég igazgatója. – Erre nem is érkezett felkérés, ők csupán a környék ajánlati áraival hasonlították össze az adott ingatlanokat. A későbbi értéknövekedés lehetőségét nem vizsgálták.
Pokorni Zoltán, XII. kerületi polgármester szintén azzal érvelt, hogy a környéken érvényesülő vételárakat vették alapul az értékesítési pályázat kiadásakor. Így áron aluli értékesítésről szó sincs. Losonczy viszont közbevetette, hogy a Papnevelde utcában alaphangon 360 ezer forintot kérnek egy ingatlan négyzetméteréért, miközben a kerület négyzetméterenként alig 180 ezerért adott túl a 341 négyzetméteres irodán. Válaszul Hanzély Ákos azt javasolta, ha ilyen olcsó, akkor a Hegyhát úti telek helyett ezt vegye meg a főváros, az ingatlanvásárlási céltartalékban erre van is elég pénz. Nem így a több mint két hektáros Normafa mellettire, amelyért 1,6 milliárdot kap Pokorni kerülete. Molnár Gyula viszont azt feszegette, hogy a környék jelentősen felértékelődik majd a Normafára tervezett fejlesztés miatt.
Bagdy korántsem volt biztos ebben, de úgy vélte, a főváros nincs olyan pénzügyi helyzetben, hogy spekulációs célú ingatlanvásárlásra költsék a pénzt. Bihari Gábor (MSZP) ellenben arra hívta fel a figyelmet, hogy az elővásárlási jog biztosításának egyik célja éppen az, hogy a város megakadályozza a spekulációs célú felvásárlásokat. Ezt nem is vitatta a városvezetés, de újfent leszögezték, hogy közérdek ide vagy oda, erre most nincs pénze a városnak. A döntést délutánra halasztották. Azután néhány órával később csont nélkül megszavazta a kormánypárti többség.
Nem került a közgyűlés elé, holott bizonyosan fokozta volna az indulatokat az V. kerületi önkormányzat másik néhány hónapja lezavart ingatlaneladása. Ott bezzeg élt elővásárlási jogával a szomszédos ingatlan tulajdonosa. A városszíve.blog tanúsága szerint a Stúdió-V – egy kisebb, Vértanúk téri iroda bérlőjeként – szerezte meg az ingatlanokat az önkormányzat által meghatározott meglehetősen nyomott áron.
A blogon megjelent írás állítása szerint a Belváros önkormányzata alig 8,4 millió forintot kért el a Kossuth tér 9. szám alatti házasságkötő teremért, amely Budapest egyik legkedveltebb esküvőhelyszíne volt. A házasságkötőt egyébként egy éve, különösebb indoklás nélkül zárták be, akárcsak a szomszédos Parlament Cafét. A két helyiség átjárható volt, hétköznapokon a kávézó rendezvénytermeként funkcionált a házasságkötő terem. (Az önkormányzat e közlésre reagálva azt állítja, az említett ingatlant nem 8,4 millió, hanem 180,88 millió forintért értékesítették.)
A blog szerint a privatizációról zárt ülésen döntöttek, az eladás csak Rogán Antal polgármesteri beszámolójából derült ki, amit az önkormányzat honlapján öt hónap csúszással tettek közzé. Ebből tudható, hogy a szomszédos épületből ugyancsak értékesítettek ugyanennek a vevőnek további 366 négyzetmétert. A Stúdió-V Kft. a Parlament Cafét és kapcsolódó kereskedelmi helyiségeket összesen 180,88 millió forintért, míg a pincét 1,615 millióért vásárolta meg. A négyzetméterárak így 320-530 ezer forint körül alakultak, ami nagyságrendileg az V. kerületi átlagos lakások négyzetméterárának felel meg. (Az önkormányzat reakciója szerint valójában ez pontosan 532 000 Ft/négyzetméter árat jelent.) A kereskedelmi, vendéglátó-ipari tevékenységre alkalmas, önálló utcai bejárattal bíró helyiségekre nincs viszonyítási alap, mivel ilyen nincs másik a téren.