Túlélni a hőséget: keresse az árnyékot és a kutat
A hőségben a szervezet folyadékigénye megnő, fokozott izzadékonyság jelentkezhet, ezért naponta legalább 3 liter cukormentes folyadékot kell fogyasztani, és nem szabad megfeledkezni az ásványi anyagok pótlásáról sem.
A kiszáradás jele lehet a rossz közérzet, a szédülés, fejfájás - figyelmeztet a Meteoklinika orvosi szolgálata.
A szakemberek szerint a klimatizált és az utcai hőmérséklet közötti váltás is megviseli a szervezetet, mire ugyanis az agy hőközpontja alkalmazkodna és kompenzálná a test saját hőjét az akár tíz fokos hőmérséklet-különbséghez, újra változhat külső környezet. Ez legalább annyira kimerítő, mintha valaki a fizikai munkát végzett volna. Gyakori panasz ekkora hőségben az álmosság, fokozott fáradékonyság. A szakemberek szerint ez ellen folyadékfogyasztással, a nyaki köré tekert vízes borogatással lehet védekezni.
A szevezet energiaigénye a forróságban legalább 15 százalékkal csökken, a zsíros, energiadúsabb ételek rossz közérzetet okoznak, ezért inkább ajánlott a könnyű, főként a lédús gyümölcsök, zöldségek, könnyű joghurtok fogyasztása.
A hajléktalanokat ellátó szervezetek arra kérnek mindenkit, hogy fokozottan ügyeljenek a hajléktalanokra. Ők ebben a melegben fokozottan veszélyben vannak. A földön fekvő, nem reagáló emberekhez hívjanak mentőt.
A pollenkoncentráció nagyon magas, főként a parlagfű, az üröm és a csalánfélék okoznak szénanáthás tüneteket. A hőség és az allergének miatt hajnalban szellőztessünk. Napközben a nagyvárosokban feldúsul a felszínközeli ózon és a nitrogén-dioxid is, ami átmeneti légzési nehézségeket okozhat.
Szellős, világos színű, könnyű nyári ruha, napszemüveg viselését ajánják, a vízpartokon a kalapét is.
Az UV-sugárzás nagyon erős lesz 11 és 14 óra között, ekkor 30 percnél többet lehetőleg ne tartózkodjon senki egyhuzamban a napon, és legalább 15-ös faktorszámú naptejet szükséges hassnálni. A strandolók figyeljenek a veszélyekre, felhevült testtel, alkoholos állapotban ne ugorjanak a vízbe.
A közlekedők a hőség miatt tompább reflexekre, hosszabb reakcióidőre számítsanak, és hosszabb utakon többször álljanak meg pihenőt tartani. A gépjármű belseje gyorsan felforrósodik, ezért kisgyermeket, kisállatot "egyetlen percre" se hagyjon, senki az autóban.