Kellett az MSZP-nek Dunaföldvár, mint egy falat kenyér

A szocialisták abban bíznak, hogy megtört a jég, a fideszesek szerint ez egyszeri eset.

Csaknem ötszáz szavazattal verte meg fideszes ellenfelét Horváth Zsolt a dunaföldvári időközi polgármester-választáson, s ezzel – a független színekben induló szocialista politikus – az utóbbi időszak egyik első és meglehetősen magabiztos ellenzéki győzelmét aratta a jelenlegi kormánypártok felett. A „civilben” tanárként dolgozó Horváth Zsolt (aki nem mellesleg az MSZP Tolna megyei elnökhelyettese) a szavazatok 57 százalékával nyerte el a város vezetői posztját, a fideszes Jákli Mihály a voksok 43 százalékát kapta. A választási részvétel is magasabb volt az időközi voksolásokon szokásosnál, a jogosultak 42,7 százaléka járult az urnákhoz. Az időközi választás kiírására a korábbi fideszes polgármester, Keresztes Lajos váratlan halála miatt volt szükség. Érdekesség, hogy Horváth Zsolt két évvel ezelőtt alig 37 szavazattal maradt csak alul az akkori győztes Keresztes Lajossal szemben.

Az időközi választások kampányaiért is felelős Molnár Zsolt budapesti pártelnök szerint a dunaföldvári sikert a helyi munka és az MSZP országos politikája hozta meg; az eredménnyel pedig bebizonyították, hogy igenis legyőzhető a Fidesz. A dunaföldvári győzelem a Parlament plenáris ülésén is téma volt. Botka László szegedi polgármester, az MSZP választmányának elnöke napirend előtt arról beszélt, hogy a Fidesz gazdaságilag és közjogilag is felszámolta az önkormányzatiságot, ami pedig a demokrácia alapját jelenti. Botka ezt követően Kövér László egyik 1990-es szónoklatát idézte, amely az önkormányzatiság fontosságát hangsúlyozta, majd Kósa Lajos egyik nem régi nyilatkozatát ismertette, amelyben az új törvények okozta nehézségeket kritizálta.

„Azért az jópofa, hogy itt a Házban megszavazzák az önkormányzatokat érintő törvényeket, amelyek leépítik a települések működését, majd hazamennek és otthon panaszkodnak. Ez olyan, mint az egyszeri apagyilkos esete, aki azért kért enyhítést a bírótól, mert árva lett” – fogalmazott Botka, hozzátéve: az MSZP a 2014-es választások után visszaállítja az önkormányzatiságot és a demokráciát. A szocialista politikus szerint a választók ezt már megértették, és ez járulhatott hozzá, hogy Dunaföldváron a szocialista támogatottságú jelöltet juttatták a polgármesteri székhez. Botka ezt követően gratulált az MSZP szakértői páholyában helyet foglalt Horváth Zsoltnak (ezt megelőzően Molnár Zsolt budapesti pártelnök mutatta be a győztest a parlamenti sajtónak egy tájékoztató keretében), a szocialista képviselők pedig megtapsolták az új polgármestert. Botka felszólalására az önkormányzati államtitkár, Tállai András többek között azt mondta: az MSZP kergette adósságcsapdába az önkormányzatokat az elmúlt nyolc évben. Szerinte a Fidesz számára az önkormányzatiság nemzeti ügy, és a mostani kormány teszi helyre azt, amit az MSZP-sek tönkretettek. 

„A Fidesz hosszú évek után először maradt alul időközi választáson, és ez úgy is figyelemreméltó, hogy az MSZP-s ellenfél függetlenként indult” – nyilatkozta lapunknak Gyömöre Máté. A Magyar Progresszív Intézet elemzője szerint ugyanakkor az eredményt nem érdemes túldimenzionálni többek között azért sem, mert Horváth Zsolt neve mellett nem az MSZP felirat szerepelt a szavazólapokon, hanem az, hogy független (akárcsak 2010-ben), így az őt választóknak nem kellett egyértelmű értékvállalással a szocialistákat is támogatniuk. „Ráadásul Horváth Zsolt már 2010-ben is csak mindössze 37 szavazattal kapott ki, vagyis nem egy olyan területen nyert, ami egyértelmű jobboldali bástyának számít. Mindazonáltal lélektani szempontból pont kapóra jött az MSZP-nek a siker, hiszen ezzel igazolhatják szimpatizánsaik előtt, amit az elmúlt hónapokban egyre intenzívebben hangsúlyoztak: a Fidesz leváltható a szocialisták vezetésével. Arról nem beszélve, hogy a kormánykritikus választópolgárok is elhihetik, hogy a Fidesz nem legyőzhetetlen, ami a későbbiekben kevésbé billegő körzetekben is sikert hozhat az MSZP-nek. A jelenlegi eredmény tehát, ha nem is 'gátszakadás', de mindenképpen halvány reménysugár lehet a szocialistáknak” – kommentálta az eredményt Gyömöre Máté.

„A 2010-es polgármester-választáson igen szoros küzdelemben, egy százalékkal nyert a Fidesz jelöltje, ám akkor volt még egy független induló, aki megoszthatta a szavazatokat, míg most csak ketten szálltak ringbe” – ezt már Szomszéd Orsolya nyilatkozta lapunknak. A Nézőpont Intézet elemzője hozzátette: a fideszes jelölt vasárnap közel ugyanannyi voksot szerzett, mint legutóbb, hasonló részvételi adatok mellett, míg Horváth Zsolt növelni tudta támogatottságát harmadik induló hiányában. „Ebből is látszik, mennyire fontos az ellenzéki oldal számára az összefogás, hogy ne aprózódjanak el a protestszavazatok. Továbbá a Jobbik sem volt jelen a küzdelemben, így az országos párterőviszonyok eleve kevésé tudtak volna leképeződni” – tette hozzá Szomszéd Orsolya.

Az elemző hangsúlyozta, hogy Horváth Zsolt (az elérhető választástörténeti adatok alapján) legalább egy évtizede meghatározó arca a helyi politikának, így ismert, rutinos aspiránsként indult a választáson. „Az MSZP Tolna megyei elnökhelyettese nem szocialista színekben, hanem függetlenként tudott nyerni (ami helyi szinten persze nem szokatlan), ám győzelme láthatóan úgy kellett az MSZP-nek, mint egy falat kenyér. A szocialista párt hivatkozási alapként tekinthet erre az eredményre, amely jó ideje az egyetlen felmutatható sikere. Azaz lélektanilag, az MSZP önbizalma szempontjából fontos ez a szavazás, míg azt minden időközi választásnál kötelező jelleggel el kell mondani, hogy ebből messzemenő következtetést az országos viszonyokra nézve nem érdemes levonni. Bár tegyük hozzá, időközi választáshoz képest most magas volt a részvételi arány” – fogalmazott lapunknak a Nézőpont Intézet munkatársa. 

A Fidesz szerint nincs áttörés

Kubatov Gábor nem kapott fejmosást, és a Fidesznek nem kell kétségbeesnie – ezt fogalmazták meg lapunk érdeklődésére fideszes és kereszténydemokrata politikusok a dunaföldvári időközi polgármester-választás kapcsán.

"Ha Horváth Zsolt győz, támogattuk, ha nem győz, nem támogattuk – az egyik fideszes politikus szerint ez lehetett az MSZP kampányfilozófiája Dunaföldváron, hiszen Horváth Zsolt szórólapján semmilyen formában nem volt feltüntetve, hogy az MSZP támogatását élvezi. A lapunknak nyilatkozó fideszesek meggyőződése: az 57 százalék nem protesztszavazat, hiszen a Fidesz–KDNP-jelöltre vasárnap leadott voksok száma szinte megegyezik a 2010-essel, sőt pár szavazattal több is. "Az 57 százalék Horváth Zsolt személyének szólt, hiszen a független önkormányzati képviselő – aki mindamellett az MSZP Tolna megyei elnökhelyettese is – a 2010-es polgármester-választáson szintén független jelöltként csak 37 szavazattal maradt alul az akkori győztes Fidesz–KDNP-s polgármesterrel szemben. (Az időközi választást azért kellett kiírni, mert Keresztes Lajos polgármester ez év július 11-én, 45 éves korában váratlanul elhunyt.)

Ez nem volt szocialista áttörés, Dunaföldváron sem, országos viszonylatban érvényes következtetést pedig hiba lenne levonni – mondta az egyik fideszes vezető, aki szerint ettől függetlenül "oda kell figyelni legközelebb az időközi választásokon". 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.