Jáksó letiltotta az interjúját, a Narancs mégis közölte

Jáksó László televíziós műsorvezető, a köztévén futó Marslakók című szappanopera producere letiltotta a Magyar Narancsnak adott interjúját, a hetilap ennek ellenére leközölte.

A Magyar Narancs, ahogy azt az interjúban elhelyezett keretes írásukban közlik, a 2010. évi CIV. törvény a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló jogszabály alapján döntött a letiltott interjú megjelentetéséről. A jogszabály ugyanis azt írja elő, hogy a médiatartalom-szolgáltató köteles a nyilvános közlés céljából készített nyilatkozatot a nyilatkozatot közlő személynek – annak kérelmére – megmutatni. Azt nem közölheti, ha a közzétételhez a nyilatkozatot adó személy azért nem járult hozzá, mert azt a médiatartalom-szolgáltató érdemben megváltoztatta, és a változás a nyilatkozatot adó számára sérelmes.

A Magyar Narancs közölte, mivel az elhangzott interjút nem változtatták meg, és a nyilatkozatot Jáksó László az országos közélet eseményeivel kapcsolatban tette, a hetilap úgy döntött, hogy a beszélgetés leiratát leközli.

Hasonló módon járt el a Népszabadság is tavaly nyáron, amikor Hegedűs Zsuzsanna, a miniszterelnök főtanácsadója letiltotta a vele készített interjú leközlését, de lapunk mégis a publikáció mellett döntött, mert semmilyen formában nem változtattuk meg az interjú során elhangzottakat.

Jáksó és a véres baromság

Az interjúban Jáksó véres baromságnak nevezte, hogy a Marslakók óta meredeken lezuhant a Híradót követő műsorok és ezzel az egész főműsoridő nézettsége. Szerinte a Marslakók egy hosszú távú beruházás, nincs értelme latolgatni, hogy mit okoz. Egyébként nem okozott semmi rossz dolgot – állítja.

Lapunk többször is beszámolt arról, hogy a Marslakók éppen hogy rombolja a köztévé főműsoridős nézettségét. Már március közepén, a szappanopera március eleji indulása után jeleztük, és azóta is tart az a folyamat, hogy a Marslakók jórészt rontja az előtte lévő Híradó és az utána következő műsorok (például Kékfény, Párizsi helyszínelők) korábbi nézettségi adatait.

Az MTVA egyelőre nem veszi ki a 20 órás műsorsávból a Marslakókat, de ez szakmailag nem is lenne helyes, mert egy induló sorozatnak idő kell, amíg beágyazódik a közönség tévénézési szokásaiba.

A produkciónak a második évadtól hoznia kell az esti főműsorsáv nézettségi átlagát, majd a harmadik évadtól tíz százalékkal meg kell haladnia azt. Tehát nem várják el, hogy a műfajban rivális Barátok közt több mint 1,6 milliós vagy a Jóban-rosszban 1,1-1,2 milliós átlagos nézettségét akár csak nagyságrendileg is megközelítse. De most még nem is tudja. A Marslakók első, március 4-i adását 359 ezren nézték, ami kezdetnek is alacsony volt, de a nézettsége azóta jelentősen esett. A Marslakók az átlagos 200 ezres nézettségével rendre nem tud bekerülni még az öt legnézettebb köztévés műsor közé sem.

Az MTVA tájékoztatása szerint egyszeri költségként bruttó 179 milliót költöttek, valamint 70 millió forint értékű kapacitást biztosítottak a Marslakókhoz. A műsor koprodukcióban készül, az MTVA pénzt és gyártási kapacitást ad hozzá, és a szerzői jogok is többségében nála maradnak. A napi szappanopera szerződését 2011 augusztusában kötötték meg a Marslakók Produkciós Kft.-vel, a kontraktus 2014. júniusig, 430-440 epizód leforgatására szól. Az MTVA adásonként 5,3 millió forintot fizet és kétmillió értékű kapacitást biztosít hozzá. 440 epizóddal számolva az MTVA bruttó 2,3 milliárd forint készpénzt fizet a Marslakókért, az egyszeri költséget és a hozzáadott kapacitást is beszámítva a szappanopera teljes költsége végül hozzávetőleg 3,5 milliárd forintot tesz ki.

Szerinted kit nem ismerek ebben az országban?!

A Habony Árpádhoz, a miniszterelnök főtanácsadójához kötődő baráti kapcsolatot firtató kérdésre Jáksó a Magyar Narancsnak azt mondta, hogy erre egyszerűen nem akar válaszolni. „Vagy most soroljam fel neked a politikus ismerőseimet minden oldalról?” – kérdezett vissza Jáksó, hozzátéve: „Egyet kérdeznék tőled: az én helyzetemben, aki mégiscsak a tévében dolgozom, szerinted kit nem ismerek ebben az országban?!”

Jáksó és Habony szoros kapcsolata köztudott. Álljon erre bizonyítékként a Marslakók példája. Hogy hogy jön ide is a Marslakók? A szappanopera gyártását évek óta tervezi a köztévé, csak eddig nem volt rá pénze. Az MTV Közalapítvány kuratóriumi elnöksége 2009. május 13-i ülésén egyszer már előzetes hozzájárulását is adta az MTV és a Brand Lab Tanácsadó Kft. között a Marslakók című produkció gyártásáról szóló szerződés megkötéséhez, de akkor az intézmény nem tudta kigazdálkodni a napi szappanopera éves szinten több százmilliós, milliárdos költségvetését. A Brand Lab 2009-ben még Habony Árpád testvérének, Habony Máriának a tulajdonában volt.

A sorozat alapötletét azonban állítólag Jáksó László televíziós műsorvezető találta ki, aki 2010-ben meg is vette ezt a céget. A március elejétől az m1-en minden hétköznap főműsoridőben futó Marslakók gyártására azonban egy külön produkciós céget hozott létre.

Jáksó László a Marslakók bemutatóján - amit a mikrofonba mondott, lehozta a Narancs
Marslakók, Jáksó László
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.