Ítélet a halálos pécsi gázrobbanás ügyében

Felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte a bíróság a négy és fél évvel ezelőtti, halálos pécsi gázrobbanás három vádlottját. A nem jogerős verdikt nem csak a három vádlott felelősségét feszegette.

2008 május 7-én, Pécsett, az uránvárosi lakótelepen egy optikai kábelt fektető földmunkagéppel megfúrtak egy gázvezetéket, s a kiömlő gáz a közeli lakóház pincéjében felrobbant. A detonáció következtében a házban lakók közül egy idős asszony meghalt, egy ember életveszélyesen, öt könnyebben megsérült. A robbanás lakhatatlanná tette az épület 32 lakását, a ház felújítása mintegy 100 millió forintot emésztett fel.

Az ügyben szakértők sorát hallgatták meg, s az ő véleményük nyomán hétfőn ítéletet hirdetett a Pécsi Városi Bíróság. Az elsőfokú ítélet a gázvezetéket elvágó fúrómestert, valamint a munkákat tervező cég és a gázszolgáltató egy-egy alkalmazottját halált okozó gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt marasztalta el. A fúrómestert másfél év, a két másik vádlott 10, illetve 5 hónap szabadságvesztésre ítélték. Mindhárom vádlott esetében felfüggesztették a büntetést.

Mint az ítélet indokolásából kiderül, a fúrómester egy, a föld felszíni megbontása nélkül dolgozó, korszerű géppel végezte a kábelfektetést. A jogszabályok szerint azonban ezzel a géppel a gázvezeték 2 méteres közelében már nem lehetett volna dolgozni, hogy ez mégis megtörtént, azért a gép kezelője a felelős. A tervező azért hibázott, mert nem volt ott, hogy meggátolja ezt a szakszerűtlen, s végül a gázvezeték megsérülését okozó fúrást. A gázszolgáltató illetékese azzal mulasztott, hogy nem ellenőrizte a munkát. A történethez tartozik, hogy a kábelt fektető gép nem a tervezett mélységben fúrta át a talajt, hanem annál 30 centivel közelebb a felszínhez, s ez volt a közvetlen oka annak, hogy belefutott a gázvezetékbe.

A szakértők helyszíni vizsgálatai megállapították, hogy a fúrógép érzékelő berendezését egy, a talajban hagyott és a közműtérképen nem jelölt áramvezeték acélburka zavarta meg, s ezért jelzett a műszer pontatlan fúrási mélységet. Mindez felvetheti ugyan az áram- és gázszolgáltató cég, az E.ON felelősségét, ám ezzel az eljárás nem foglalkozott, hisz a baj nem következett volna be, ha a gázvezeték közelében a munkát – az előírásnak megfelelően, vagyis – kézzel végezték volna. Ugyanakkor az ítélet érezhető kritikával illette az E.ON elhárító munkáját is, hisz a cég csak két és fél óra elteltével tudta megszüntetni a gáz szabadba ömlését. (Azóta a vezeték elzárásának műszaki feltételeit a szolgáltató lényeges mértékben javította.)

Az ügyész elfogadta az ítéletet, a három vádlott azonban fellebbezett a verdikt ellen, így a per a Pécsi Törvényszéken folytatódik. A fellebbezés egyik fő oka az, hogy a büntetőügy lezárását követően polgári peres eljárásban döntenek majd arról: az okozott kárért ki, milyen arányban felelős. Várhatóan nemcsak a felrobbant ház felújítását finanszírozó biztosító lép fel majd követeléssel, hanem az épület hónapokig saját otthon nélkül maradt lakói is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.