Iszapömlés: nem romlott a levegő minősége
Bakos György - akit október 23. alkalmából őrnaggyá léptetett elő a belügyminiszter - azt mondta: vasárnap estétől a meteorológusok esőt jeleznek, ezért a legfontosabb feladat, hogy az árkokat és a vízelvezetőket újra kitisztítsák. Ehhez munkagépekkel több utcában is el kell bontani a kerítéseke. A törmeléket a házak udvarairól összegyűjtött vörösiszappal együtt teherautókkal hordják el.
A légszennyezettségi érték, amelyet a katasztrófa sújtotta térségben folyamatosan mérnek, Devecserben köbméterenként 39,2, az egészségügyi határérték pedig 50 mikrogramm/köbméter. A szálló por mértéke a munkaterületeken akkor növekedhet, ha elkezdődnek a bontási munkák, de egyelőre sem Kolontáron, sem Devecserben nem adtak még ki erre engedélyt.
Kolontáron még 23 ház vár bontásra, Devecserben pedig csak megbecsülni lehet, hány lakás vált menthetetlenné, de az előzetes felmérés szerint több mint százat kell majd megsemmisíteni. (A polgármester korábban azt nyilatkozta az MTI tudósítójának, hogy az elöntött 297 házból akár 200-ra is a lebontás vár.)
Bakos György közlése szerint Devecserben még zajlik a tulajdonosokkal az egyeztetés, a jogi helyzet tisztázása, de van olyan területrész, amelyet minden bizonnyal teljesen meg kell majd semmisíteni.
Ennek során minden bizonnyal fel fogják számolni a romák által lakott Dankó-telepet is, ahonnan az ott lakó több mint félszáz ember egy részét közösségi szálláson helyezték el, míg a többiek rokonoknál, ismerősöknél vannak továbbra is.
Devecser utcáit folyamatosan mossák, hogy a szennyezőanyagot szállító teherautók ne hordják szét a vörösiszapot, a várost Ajka irányában elhagyó járműveket pedig lemossák. A nap folyamán Devecserben és Kolontáron 750 ember - tűzoltók, katonák és önkéntesek - dolgozik 150 technikai eszköz segítségével a kármentesítésen. Az előzetes tervek ellenére vasárnapra nem fogják tudni kitakarítni a Veszprém megyei kisváros udvarait és utcáit, mert vannak olyan területek, ahol még mindig félméteres magasságban áll a vörösiszap.