Iszapömlés: elkezdődött a peren kívüli egyeztetés

A vörösiszap-katasztrófa károsultjainak jogi képviselője szerint a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. által, a károsultak megsegítésére felajánlott 1,5 milliárdos alap csak a közösségeket ért károk enyhítésére lehet elegendő, az egyéni kárigényeket ezen túlmenően fogalmazzák meg.

Magyar György ügyvéd a Mal Zrt. jogi képviselőivel szerdán Budapesten megkezdődött peren kívüli egyeztetés nyilvános részén azt mondta: a cég által felajánlott, de évekig elhúzódó kártérítési alap csak a Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhelyt ért károk enyhítésére lenne elegendő, az egyéneket ért "kategorizált" károkra azonban nem, viszont - mint meghatalmazott képviselő - az ajánlatot elfogadja.

Budapest, 2010. október 20.
Magyar György, a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak jogi képviselője (b) és Ruttner György, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. jogi képviselője (j) tárgyal a peren kívüli egyeztetésen, Ruttner György
Budapest, 2010. október 20. Magyar György, a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak jogi képviselője (b) és Ruttner György, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. jogi képviselője (j) tárgyal a peren kívüli egyeztetésen, Ruttner György budapesti ügyvédi irodájának tárgyalójában. MTI Fotó: Soós Lajos

Ruttner György, a Mal Zrt. jogi képviselője - a cég igazgatótanácsának és tulajdonosi körének sajnálatát, az áldozatok és hozzátartozóik, a sérültek és károsultak iránti együttérzését tolmácsolva - úgy fogalmazott: a most kezdődött tárgyaláson dől el, hogy az együttérzés milyen módon, kártérítési formában valósulhat meg

Magyar György erre úgy válaszolt, üdvözli, hogy megváltozott a veszélyes üzem menedzsmentjének hozzáállása, így bízik abban, hogy napokon belül hozzájuthatnak a károsultak ahhoz a kártérítéshez, amellyel javíthatnak "leromlott életfeltételeiken".

Hozzátette: ügyfeleinek az a lényeg, hogy a katasztrófa bekövetkezte előtti állapotokat próbálják "reparálni", a nem vitatható vagyoni kárt a legrövidebb időn belül térítsék számukra, míg a járulékos károk egy hosszabb, elhúzódó egyeztetés során fogalmazódnak meg.

Magyar György azt mondta: ha egy károsult - nem vitatható kárának megtérítése során - több forrásból nagyobb összeget kap, a nem jogosult rész visszakerül a káralapba.

Ruttner György kedden az MTI-nek arról beszélt: a Mal Zrt. 1,5 milliárd forintos, öt éven át juttatott évi 300 millió forintos támogatási szándéka nem a jogi felelősség elismerését jelenti, hanem humanitárius, erkölcsi megfontolásból született. Hozzátette, hogy a Mal által a károsultak megsegítésére felajánlott 1,5 milliárdos alap még nem áll rendelkezésre, azt a következő fél évtizedben tudja kitermelni a cég, ha ugyanolyan eredményesen működhet, mint eddig.

A Mal Zrt. jogi képviselőjének budapesti irodájában kezdődött, zárt ajtók mögötti peren kívüli egyeztetésen jelen van a Mal Zrt. tevékenységét is felügyelő kormánybiztos jogi ügyekben kinevezett felügyelője, Nyikos Attila alezredes.

Ruttner György hangsúlyozta: az irányadó törvény alapján a megszülető megállapodások akkor léphetnek hatályba, ha azt Bakondi György kormánybiztos jóváhagyja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.