A fideszes, aki Isten előtt ártatlan volt
A támadott fideszes politikus mostanság sűrűn témája a botrányhíreknek, pedig az 55 éves asszonynak gyakorlatilag nincs semmilyen befolyása a politikára. Horváth Csaba pécsi történész-politológus szerint felfoghatatlan, hogy a városban egy olyan súlytalan személyiség, mint Fodor Ibolya hónapok óta a politika napi kérdésévé vált.
Körülötte forog a pécsi politika Laufer László / Népszabadság |
Fodor politikusi pályája 2008-ban indult, amikor Pécsen a kertvárosi lakótelepen egy autós halálra gázolt egy asszonyt és annak unokáját. A kereszteződésben lámpával védett zebrát építettek ki, s ebben szerepe volt a Fodor által mozgósított civileknek. Fodor akkortól civil szervezőként gyűjtötte a kertvárosiak panaszait, s 2009-ben – Tasnádi Péter szocialista polgármester halálát követően – az asszony úgy érezte, elég népszerű ahhoz, hogy elinduljon a városvezetői posztért. Végül visszalépett, s a fideszes Páva Zsolt lett a polgármester. Fodor ezt követően Fidesz-rajongóvá lett, részt vett például a békemenetek pécsi vonulóinak organizálásában. A Fidesz is felfedezte az asszonyt: 2014-ben elindította – civilként – az önkormányzati választáson az egyik kertvárosi körzetben. Fodor nyert.
Már a kampány idején egy volt kollégája feltette a világhálóra, hogy Fodort 2003-ban sikkasztásért elítélték. Az asszony 1999-ig a megyei újságnál könyvelőként dolgozott, s első férje terjesztési ügynök volt ugyanott. A férfi adósságát Fodor könyveléssel „kozmetikázta”, amivel 12 és fél milliós kárt okozott, ezért az asszonyt sikkasztás miatt másfél év felfüggesztett, férjét két év letöltendő börtönre ítélték. A Fidesz ezt megtudva kizárta a frakcióból, s megkérte, mondjon le mandátumáról. Fodor ezt nem tette meg, de elhagyta a Fidesz–KDNP-frakciót. Emiatt a baloldal pártjai és a kormánykritikus sajtó folyamatosan támadta az asszonyt, aki hol kisebbíteni próbálta korábbi vétkét, hol meg visszatámadt. Előfordult, hogy a tőle kérdezni akaró újságírót lemajmozta, az őt bíráló kommentelőt megfenyegette.
Páva Zsolt nyílt levélben szólította fel Fodort a távozásra, ám ő válaszul a Facebookon azzal érvelt, hogy ő „Isten előtt ártatlan”. Leírta, hogy épp eléggé megbűnhődött a 2003-as eljárás során, ráment a házassága, a lakása, s a bűncselekményt igyekezett volt férje nyakába varrni.
Fodor Ibolyát telefonon kerestük meg, ő azonban arra hivatkozva, hogy bármit mond, ellenségei kiforgatnák a szavait, nem állt kötélnek. Annyit elmondott, hogy súlyos beteg, s egyelőre nem foglalkozik az őt ért támadásokkal. Nem tagadta, hogy számára a 80 ezer forintos képviselői tiszteletdíj nem mellékes tétel, mivel takarító vállalkozása gyakorlatilag megszűnt. Javadalmazása felét még hónapokig vonják, 200 ezer forinttal tartozik ugyanis a város volt parkolási cégének. Amúgy Fodor Ibolya nagy támogatója volt annak, hogy ezt a parkolási céget a Fidesz kiebrudalja a városból.
Az MSZP január végén megpróbálta elérni, hogy a pécsi közgyűlés Fodort – mint méltatlant – fossza meg a mandátumától. A fideszes többség azonban nemmel szavazott a javaslatra, úgy látta, hogy az idevágó törvény erre nem ad lehetőséget. Az általunk kérdezett jogászok is megerősítik ezt, ettől még a közélet iránt érdeklődő pécsiek számára megmagyarázhatatlan, hogy a Fidesz nem tudja távozásra kényszeríteni Fodor Ibolyát.
Mind többen azt firtatják: miért fél a Fidesz jobb belátásra késztetni ellenszenvessé vált extámogatottját? Két feltételezés van erre. Az egyik szerint Fodor tud valamit a Fideszről. A másik, hogy ha Fodor távozik, az időszaki választáson a Fideszre csúfos vereséget mérne az ellenzék, hisz a párt népszerűsége „esőben”, s ezt helyben fokozza a Fodor-történet.