A körzetes gyerekek elutasítása törvénytelen – mondja a jogász. Szüdi János ezzel kapcsolatban idézi a köznevelési törvény vonatkozó paragrafusát, illetve az azt kiegészítő 2012. évi minisztériumi rendeletet. E szerint „az általános iskola köteles felvenni, átvenni azt a tanköteles tanulót, akinek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye a körzetében található (a továbbiakban: kötelező felvételt biztosító iskola)”. E rendelet meghatározza, hogy a felvételi körzetek megállapításához a kormányhivatal a népesség-nyilvántartási adatokból információt gyűjt az illetékességi területén élő tanköteles korú gyerekekről. Az általános iskoláknak ezek alapján jegyzéket küldenek, így az intézmények februárban már nagyjából tudják, hogy hány tanköteles gyerekre kell készülniük, vagyis: hány elsős osztályt indítanak. Így a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) illetékes tankerületi vezetőjének is tudnia kell, szükséges-e módosítani a körzethatáron, illetve kell-e több osztály indítását engedélyeznie.
Akkor keletkezik probléma, ha az iskoláknak küldött jegyzéken jóval kevesebb körzetes gyerek szerepel, mint ahányan érvényes, körzetes lakcímkártyával be akarnak iratkozni. Ez csak úgy történhet meg, hogy az év vége – vagyis amikor a kormányhivatal összesíti a tanköteles gyerekeket –és az április végi beiratkozás között eltelt néhány hónapban hirtelen rengeteg gyerek költözik egy-egy felkapott iskola körzetébe. Ez pedig gyakori jelenség: a jó hírű városi iskolák körzetébe a más kerületekben – esetleg az agglomerációban – lakó szülők bejelentik gyerekeiket. Ehhez olykor elég egy-egy távoli rokont, barátot találni a kiszemelt iskola körzetében. Az iskoláknak ugyanis általában nincsen kapacitásuk ellenőrizni, hogy a körzetükben lakó gyerekek valóban ott élnek-e. Pedig – ahogy arra Szüdi János rávilágít – a polgári törvénykönyv szerint „a gyermek lakóhelye – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a szülei lakása akkor is, ha a gyermek átmenetileg máshol tartózkodik”. Vagyis a gyereket nem lehet csak úgy ide-oda bejelentgetni. Felvethető annak az ügyintézőnek a felelőssége, aki kérdés nélkül elfogadja, ha egy 5-6 éves gyereket átjelentenek egy másik lakóhelyre – mondja ezzel kapcsolatban a jogász.
Az ügyben érintett család fellebbez. A történtekkel kapcsolatban kerestük az érintett iskolát, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy keressük inkább a tankerületi vezetőt, aki viszont átirányított minket a Klik központjához. „A tavalyi évhez képest nem nőtt a kormányhivatalok által februárig megadott körzetes tanulók száma. A szóban forgó II. kerületi Fillér Utcai Általános Iskola épületének kapacitása nem teszi lehetővé háromnál több első osztály elindítását. Az elsősök felvétele során az intézmény a német nemzetiségi osztályok esetében elsősorban azt veszi figyelembe, hogy a tanköteles családja nemzetiséginek vallja magát vagy sem, az angolos osztályokban pedig azt, hogy kinek jár az iskolába testvére, illetve a jogszabályi előírások alapján jár el” – olvasható a lapunknak küldött válaszban, hozzátéve, hogy a Klik illetékes tankerülete az önkormányzattal egyeztetve keresi a megoldásokat. Például ahol ez lehetséges volt, plusz első osztályokat indított. „A felvételi döntések nem véglegesek, a felülbírálati kérelmek elbírálása még folyamatban van; a jelenlegi helyzet alapján, azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeke nem került be a II. kerületi Fillér Utcai Általános Iskolába, a tankerület másik, a lakóhelyükhöz közeli, a körzetes iskoláéval azonos feltételeket biztosító intézményt ajánlott fel. Ezzel a lehetőséggel már többen éltek is” – tudtuk meg.