Az egyik szülői szervezet kérdésünkre azt mondta: idén eddig három olyan esetről van tudomásuk, amikor nem a megrendelt tankönyv érkezett, de ez adminisztrációs hiba is lehetett, mert a jelzést követően a kiszállítást korrigálták.
Szakmári Klára, a Könyvtárostanárok Egyesületének vezetője előrebocsátotta: a fenntartónak joga van a rendelés felülbírálására,
az viszont ritkaság, hogy erről nem egyeztetnek az iskolával.
Ahol mégis így történik, ott az egyik ok az lehet, hogy a Kello Könyvtárellátó Nonprofit Kft. elektronikus rendszerében van egy olyan szűrési feltétel, amely azt vizsgálja, hogy a megrendelt könyv kompatibilis-e az új kerettantervvel és kiszűri a nem kerettantervkonform (bár engedéllyel rendelkező) tankönyveket. A másik ok az ár: a tankerület dönthet úgy, hogy spórol egy kis pénzt az államnak, és nem engedi, hogy az iskolák a jellemzően drágább magánkiadású könyvekből rendeljenek. Problémát jelentett idén a szakképzési rendszer megváltoztatása is, amelyről csak augusztus 31-én jelent meg a rendelet a közlönyben, így az iskoláknak – különösen a természettudományos tárgyak esetében – nem sok támpontjuk volt a rendeléshez.
|
Papíron az iskola választ tankönyvet a diáknak, de az állam olykor belenyúl a rendszerbe Koncz György / Népszabadság |
A szakember szerint az eltérített tankönyvrendeléseknél is nagyobb gond lesz, hogy a mostani tanévben kikerült a visszáru-lehetőség a rendszerben: ha kiderült, hogy egy tételt fölöslegesen rendeltek meg – mert például az adott gyerek a nyár folyamán elköltözött és egy másik iskolában fog tanulni –, az iskola nem tudja visszaküldeni a fölösleget, az adminisztrációt és a pénzügyeket a szülőnek kell(ene) intézni (ha fizetős tanulóról van szó), aki esetleg nem is tud a dologról, mert már egy másik településen él.
Az ingyenes tankönyvellátásban részesülő diákok esetén az iskoláknak számlázzák ki a hibás tételt,
ami szintén további bonyodalmak forrása lesz, mivel az iskola nem küldheti vissza a fölösleges tankönyvet. Úgy tudjuk, ez a probléma ugyancsak a szakképző intézményeket fogja a leginkább sújtani, ahol az átlagosan sokkal nagyobb, akár a 30-40 százalékot is eléri a fluktuáció, és a különböző szakmákhoz nagymértékben eltérő tankönyvcsomagok tartoznak.
Orbán és Gyurcsány egy könyvben
A Kiskunhír weboldal szerint egy nyolcadikos általános iskolai tankönyvbe belekerült Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is. A tankönyvi szövegben olvasható Orbán 2015-ös brüsszeli beszéde a bevándorlásról, arról, hogy ahhoz az EU volt gyarmatosító országai máshogy állnak, mint mi, kelet-európaiak. Az idézet végén kérdés a diákokhoz: Mit gondolsz, miért kell a volt gyarmattartó országoknak máshogy viszonyulni a bevándorlás kérdéséhez?
Gyurcsány Ferenc is szerepel a könyvben, mint aki ciklus közben, 2004-ben váltotta Medgyessy Pétert a miniszterelnöki székben. Aztán hozzáteszi a szöveg: „Ezt megelőzően a privatizáció egyik nyerteseként az üzleti életben tevékenykedett.” Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet a hvg.hu-nak megerősítette, hogy a Horváth Péter–Istvánovity Márta-féle tankönyvről van szó. A tankönyv szerepel a tankönyvjegyzékben, rendelhető, és mivel a nyolcadikosok választéka csak két tankönyvből áll, elég sokan fognak ebből a könyvből tanulni.