Illés: törvénymódosítás kell a hatósági jogkörök megállapítására
A Vidékfejlesztési Minisztérium közleménye szerint Magyarországon jelenleg egyetlen törvény sem rendelkezik arról, melyik hatóság feladata a veszélyeshulladék-tárolók építményeinek vizsgálata és engedélykiadása. A Fővárosi Ítélőtábla közelmúltban született végzése a jövőre nézve állapít meg kötelezettségeket a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség számára.
A tárca szerint a döntés nem menti fel a Mal Zrt.-t a vörösiszap-katasztrófával okozott károk következményei alól. A környezetvédelmi törvény kimondja, hogy az üzemeltető, jelen esetben a Mal Zrt. kötelessége a gátak folyamatos vizsgálata és az előírások szerinti biztonságos állapotának megőrzése.
Lapunk keddi számában azt írtuk: „A vörösiszap-lerakással ártalmatlanítható a hulladék", a hulladéklerakó létesítéséhez pedig egységes környezethasználati engedélyre van szükség, mondta ki a közelmúltban hozott jogerős végzésében a Fővárosi Ítélőtábla.
A Népszabadság ismerteti a táblabíróság végzését, amellyel véget vetett a Mal vörösiszap-tározójánál bekövetkezett gátszakadás után keletkezett hatásköri vitának a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, valamint a devecseri jegyző között.
A bíróság nem vitatta, hogy a szabályozás nem egyértelmű, ám kimondta: a vörösiszap-tározók a hulladékgazdálkodásról szóló törvény hatálya alá tartoznak. Ilyen építmény pedig „csak a külön jogszabályokban meghatározott feltételekkel és a környezetvédelmi hatóság engedélyével létesíthető". Az egyik feltétel az egységes környezethasználati engedély kiadásához szükséges eljárás lefolytatása, amely az ítélőtábla szerint kifejezetten a környezetvédelmi felügyelőség hatáskörébe tartozik. A végzésből kitűnik, hogy az általános építésügyi hatósági jogköröket gyakorló jegyzőnek az ilyen létesítményekkel kapcsolatban nincs semmilyen feladata.
Cikkünkbenben felidéztük, hogy a felügyelőség a katasztrófa után a jegyzőt szólította fel a hatósági eljárás lefolytatására, aki azonban hatáskörének hiányára hivatkozva megtagadta az intézkedést.