Tarlós István már hónapokkal ezelőtt is gyors kormányzati döntésekre várt, mivel a feszes rekonstrukciós ütemtervet már egy hónapos csúszás is felboríthatja. Akkor azt mondta: ha a metróvonal felújítását nem sikerül ebben a ciklusban elvégezni, akkor valószínűleg még 2019 előtt le kell állítani, aminek hatásai túlnyúlnának a közlekedési káosz közvetlen hatásán. A főpolgármester mindenesetre nem bízza a véletlenre a dolgot. A folyamatok felgyorsításával „személyes megbízottként" bizalmasát, Pető Györgyöt bízta meg. Pető korábban az MSZP színeiben alpolgármester volt Óbudán, majd a Fővárosi Biztonsági Iroda és a Fővárosi Közterület-felügyelet élére került. A projekt hivatalos vezetője viszont Radnai Tibor, a DBR metró volt projektigazgatója.
|
Tessék vigyázni, az ajtók záródnak! Kallus György |
Ám a kivitelezési szerződést csak akkor köthetik meg, ha a szükséges fedezet a főváros rendelkezésére áll. Márpedig a pénznek egyelőre se híre, se hamva. A főpolgármester által meleg szavakkal emlegetett legutóbbi kormányhatározatban ugyanis csak annyi szerepel, hogy a projekt 125 milliárdos uniós keretét 137,5 milliárdra emelik. A fejlesztési minisztériumnak ennek alapján kell benyújtania a támogatási kérelmet az Európai Bizottsághoz. Az egyeztetések csak ezt követően kezdődhetnek el.
A Vs.hu hírportál értesülése szerint Brüsszel eleve részfinanszírozásban gondolkodik. A teljes összegre csak a pálya meghosszabbítása, a teljes akadálymentesítés, illetve az utasszám kimutatható növelése esetén lett volna remény. A részleges támogatásról szóló bizottsági döntés után a fejlesztési tárcának kell új forrásokat keresnie, amelyekről azután a kormány tárgyal. S közben telnek a hónapok. Szó sincs tehát arról, hogy az állam vállalná a projekt finanszírozását. Sőt – lapunk információi szerint – már most felvetődött, hogy uniós pénz nélkül csak részlegesen újítanák fel a pályát. Már a kivitelezési tervekhez szükséges kétmilliárd forintot is a fővárosnak kellett előteremtenie.
|
Az önkormányzati választás előtt aligha adják át a felújított 3-as metrót Teknős Miklós |
Az állam egy fillért sem adott a szerelvények felújítására sem. Ezt is a fővárosi önkormányzatnak kell saját forrásból – pontosabban 15 milliárdos pluszköltséggel járó hitelből – fedezni. A kormány ráadásul az állami kezességvállalásért cserébe megszabta, hogy új kocsik helyett a meglévőket kell felújítani. A tendernyertes orosz Metrowagonmash eddig egyetlen szerelvényt vitt magával, holott az átalakítási engedélyt már februárban meg kellett volna kapnia a cégnek, míg az első prototípusnak májusra kellene megérkeznie, akkor kezdődne a tesztüzem is. De a kocsit legkorábban júniusra várják. Az utolsó járművet 2018 őszére kellene leszállítani.
Kérdés az is, hogy hol fogják lefolytatni a tesztüzemet. Az üres teszt ugyan lefuthat a 2-es vonalán, de az utasokkal együtt előírt próba csak a 3-as vonalán teljesíthető. Az sem tisztázott, hogy miképpen befolyásolja majd ez a garanciavállalást. A teljes körű jótállás időtartama három év, a jótállási biztosíték összege 3,45 milliárd forint. De ez csak akkor érvényes, ha az előírt karbantartási rend szerint üzemelnek a járművek.