Az árpádsávos, magyar és székely zászlókon kívül előkerült néhány transzparens is. Ezek egyike úgy vélte, hogy Gyurcsány Ferencnek („Fletónak") már tíz éve írnia kellene a 100 év magány című börtönnaplóját. Néhányan az első fokon súlyos fegyházbüntetésre ítélt Budaházy György arcképét viselték pólójukon, de láttuk Horthy Miklóst és Rózsa Sándort is.
|
Fotó: Földi D. Attila / Népszabadság |
Megint mások informatív feliratokkal ellátott ruházatban érkeztek. Ilyenekkel: „Idősebb vagyok, mint Szlovákia", „Magyarnak lenni jó". A rendezők egy feltűnően rövid hajzatú fiatalembert megkértek, hogy tegye el a jobbikos zászlóját. Apropó: megjelent a Jobbik parlamenti frakciójából kizárt Novák Előd is, de nem szólalt fel. Csak azért jött, hogy üdvözölje a „régi bajtársakat".
|
Fotó: Földi D. Attila / Népszabadság |
A színpadon a magát gondolatszobrászként bemutató Majoros Árpád két rövid versecskével, a pulcsiján kokárdát viselő Waszlavik „Gazember" László zenés produkcióval vezette fel a programot. Gonda László, az egyik szervező – aki többször mikrofonhoz lépett – saját bevallása szerint nehezen tudta összeszedni gondolatait.
Tanúsíthatjuk: így volt. Az egyik pillanatban még arról értekezett, hogy egy szűk, „azonos gyökerű kör" – Rotschild, Soros és hasonlók – kezében van a világ, majd a „mérgezett állapotban" lévő magyar társadalmat ostorozta, amiért sokan dohányoznak és isznak. Gonda szerint október elején el kell menni a kvótanépszavazásra, és nemmel szavazni. Ha valaki nem így tesz, az „nem magyar ember". A dohányzás és az ivás (a cukorbetegek növekvő számával együtt) visszatérő motívum volt nála. Figyelmeztetett rá: olyanok jönnek ide, akik „nem isznak, és sok gyerekük van".
|
Fotó: Földi D. Attila / Népszabadság |
Az elhangzottakra reflektálva Bene Gábor, egy másik szervező feltette a kérdést: arabok legyünk vagy szabadok? Az egyik lelkes demonstráló sosem mulasztotta el, hogy bekiabálja, amikor neki nem tetsző nevet hallott: „Földet rá, de ne magyar földet!"
|
Fotó: Földi D. Attila / Népszabadság |
Gaudi-Nagy Tamás volt jobbikos képviselő népfelkelésnek minősítette „2006-ot", majd hosszú beszéde keretében bejelentette: Budaházy György és a többi „meghurcolt hazafi" ügyében elkészítette törvényjavaslatát a politikai közkegyelemről és a jóvátételről. A javaslatot már eljuttatta a Jobbik vezetőségének.
A tervek szerint bejelentkezett a házi őrizetben lévő Budaházy is, de ezt már nem vártuk meg. A Kossuth téren eltöltött két és fél óra után akkor jöttünk el, amikor Hegedűs Lóránt református lelkész arról kezdett el beszélni, hogy a 2006-os „nemzeti ellenállás lángját" újra fel kell szítani.