Az ÁNTSZ azt javasolja, hogy az elkövetkező napokban mindenki különösen ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre. Kerüljék a kávé, az alkohol, a magas koffein és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását, valamint 11 és 15 óra között ne tartózkodjanak a tűző napon. Megfelelő ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen. Ne hagyják a gyermekeket, állatokat parkoló autóban. Aki teheti, töltsön több órát légkondicionált helyiségben.
Ez utóbbi ajánlás éppen vasárnap a várható legmelegebb napon nehezen lesz kivitelezhető. Bár az ilyen helyiségek listája a katasztrófavédelem honlapján megtalálható, mert az ott fölsorolt 1641 hely zöme bevásárlóközpont vagy hipermarket, amelyek többsége március 15-től vasárnap zárva van. Legfeljebb azokba az üzletközpontokba húzódhat be a lakosság, ahol vannak vasárnap is nyitva tartó butikok vagy mozik. Lapunk csütörtökön a hőségriasztás hivatalos kezdete előtt két órával megkérdezte Zombor Gábor egészségügyi államtitkárt, hogy közegészségügyi érdekből kezdeményezi-e az üzletek zárva tartásáról szóló szabályok felfüggesztését, a politikus szemmel láthatóan meglepődött a kérdésen és türelmet kért, míg tájékozódik. Később azt közölte, hogy a tisztifőrvos nem kezdeményezett ilyen fellépést.
Csütörtök délig egyetlen ember sem került hőguta miatt a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórházba – tudtuk meg Papp Csaba toxikológus főorvostól. Mint mondta: a hosszan tartó hőségben jobban kell figyelni a szervezetre, a vészjelekre. Így amint jön a kimerültség, a fejfájás, azonnal hűteni kell a testet zuhannyal, vízpótlással. A kisgyermekek és az idősek folyadékegyensúlya borul a legkönnyebben, ezért számukra a legfontosabb, hogy elég gyakran igyanak. Óvott mindenkit attól, hogy napközben sportoljon, vagy akár csak huzamosabban tartózkodjon a napon. A strandolóknak is azt ajánlja, hogy mártózás után azonnal húzódjanak az árnyékba. Hozzátette: a kánikulában az a jó, ha a ruházat minél lengébb, mert annál inkább segíthet az izzadság elpárologtatásában, a test hűtésében. A lakásban mindenki nyugodtan vetkőzzön rövidnadrágra, naponta többször zuhanyozzon, az utcán napszemüveg, nyári sapka/kalap és ásványvizes palack nélkül pedig ne tegyen senki egy lépést se – javasolja. A vízből akkor is érdemes kortyolni, ha valaki nem szomjas. Az egyébként napi másfél liter helyett most három-négy liter ásványvíz sem sok. A legjobb szomjoltó a tiszta víz, de nagy hőségben figyelni kell a sópótlásra is, így néhány cseppnyi citrommal, csipet sóval ízesített víz, tea is kerülhet a pohárba.
Papp Csaba elmondta: az alkoholos italok folyadékpótlásra nem jók, mert az alkohol vízhajtó hatása segíti a szervezet kiszáradását. A szakember hangsúlyozta, hogy a nagy melegben a drogok is jobban hatnak. A harminc fok feletti hőség nagyon veszélyes az idősekre és a kisgyerekekre. Náluk már kis folyadékvesztés is végzetes lehet. A csecsemőknél az agyödéma veszélye miatt nemcsak az állandó itatásra, de fejük védelmére is oda kell figyelni. Az éles sírás, az epilepsziaszerű görcsök egyértelműen bajt jelentenek, és azonnal orvosra van szükség.