Horváth Aladár: Kanada fogadjon nagyszámú magyar romát
Egy önkényuralmi hatalmi rendszer van kiépülőben Magyarországon, amely sokkal közelebb áll a Jobbik nyilas gyökerekkel rendelkező politikájához, mint az európai keresztény demokráciákhoz – állapította meg Horváth Aladár roma polgárjogi politikus, aki fél éve a providence-i Brown Egyetem vendégkutatója, most négynapos látogatáson vett részt Kanadában, ahol magyar cigányok népes csoportjai után ottawai parlamenti képviselőkkel, menekültügyi szakértőkkel és civil szervezetekkel is tárgyalt.
A politikus erre több példát is bemutatott, amikor például jobbikos javaslatokat egy az egyben, vagy felpuhított változatban kormányzati programmá emeltek. Ilyen például a munkanélküliekre vonatkozó, a Mussolini fasiszta államában működötthöz hasonló kényszer-közmunka szabályozása, munkatáborok felállításának törvényi lehetősége, a gyerkekek 12 év feletti büntethetősége vagy a családi támogatások befagyasztása, önkényes feltételekhez kötése.
A politikus szerint a rendszerváltás utáni időszak mélyebb és hosszabban tartó válságot hozott Magyarországra, mint a 1929–33-as nagy gazdasági világválság. Az 1988 és 1993 között megszűnt másfél millió munkahelyet azóta sem sikerült pótolni, sőt ma még kevesebb a munkahely, mint 1993-ban. Ez a folyamat “szociális cunamiként hatott” a roma lakosság háromnegyedére. A problémát tovább súlyosbítja, hogy már a második, harmadik generáción keresztül öröklődik a munkanélküliséggel járó nyomor és kilátástalanság. Ezt a problémát éveken keresztül a szőnyeg alá söpörte a politikai elit, ami a romák munkakerülőként, bűnözőként történő megbélyegzéséhez, a faji előítéletek megerősödéséhez, majd 2008-2009-re fizikai erőszakhullámhoz és a neonáci csoportok nyílt fenyegetéseihez vezetett.
A polgárjogi mozgalom ellen, amely erőszakmentes módszerekkel igyekszik változtatni a káros, kirekesztő folyamatokon, negatív kampány folyik, nincsenek befolyásos szövetségesei a politikai és gazdasági elit körében, így gyakorlatilag kifogyott az eszközökből – fogalmazott összegzésében Horváth Aladár. Ezért azt kéri, hogy gondolkodjon el Kanada azon, hogy képes-e fogadni jelentős számú roma menekültet Magyarországról, hiszen Kanada erős, gazdag és befogadó nemzet, amely szívén viseli az emberi jogokat.
Horváth Aladár azt javasolta, küldjön Kanada vizsgálóbizottságot Magyarországra, amely helyben tud tájékozódni a valós helyzetről. Így talán kevésbé fogják "bizarrnak" találni a kanadai hatóságok a magyarországi romák menekültáradatát – tette hozzá kérdésre válaszolva, miután a kanadai sajtóban több helyen megjelent az illetékes miniszter ezzel kapcsolatos fenntartásait hangoztató nyilatkozata. Horváth arra kérte Kanadát, hogy hiteles információk alapján tervezze meg bevándorlási politikáját, valamint, hogy gazdasági és diplomáciai eszközeivel segítsen megerősíteni a magyarországi civil társadalmat, a "szabadság kis köreit", és hasson a magyar kormányra annak érdekében, hogy felelősen és szakszerűen döntsön a magyarországi romák sorsáról.