Nem mondanak le a Hóman-szoborról
Hóman Bálint a Horthy-korszak kultuszminisztere volt, akinek tudományos munkásságát elismerés övezi, de antiszemita nézeteit, politikai tevékenységét – sokak véleményét osztva – Lázár János fideszes miniszter is védhetetlennek és vállalhatatlannak minősítette.
Koncz György |
Formailag a Hóman Bálint Alapítvány kezdeményezte, hogy Székesfehérvár hajdani országgyűlési képviselőjének szobrot állítsanak a városban, méghozzá a Bartók Béla téren. Miután a Fővárosi Törvényszék kimondta, hogy a Szovjetunió elleni hadba lépés megszavazásával Hóman nem követett el háborús bűntettet, a fehérvári önkormányzat jobboldali többsége megszavazta a szoborállítást.
Annak ellenére is, hogy – idézzük a Mazsihisz állásfoglalását – a népbírósági ítélet későbbi megsemmisítése semmiféle okot nem ad arra, hogy az utókor erkölcsi felmentést adjon Hóman Bálintnak a zsidóüldözés terén viselt felelőssége alól.
Az igazságügyi tárca és a székesfehérvári önkormányzat anyagilag is támogatta az alapítványi kezdeményezést. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere múlt héten előbb azt nyilatkozta, hogy a városnak szerinte nincs módja megakadályozni a szoborállítást, és egyébként is: a politika nem szólhat bele egy civil szervezet döntésébe.
Aztán – sejthetően az egyre erősödő hazai és nemzetközi tiltakozáshullám hatására – meggondolta magát. Pár nap múlva Cser-Palkovics „az ország és a város érdekeit szem előtt tartva" már arra kérte az alapítványt, hogy álljon el szándékától, ellenkező esetben fizesse vissza az állami és önkormányzati támogatást (összesen 17 millió forintot).
Koncz György |
Kedden délelőtt, a székesfehérvári Bartók Béla téren tartott sajtótájékoztatóján Kováts Gábor, a Hóman Bálint Alapítvány kuratóriumi elnöke közölte: Közadakozást hirdetnek, nem mondanak le a szobor felállításáról. Arról, hogy hol fog állni a szobor – mint mondta –, később ad tájékoztatást. A sajtótájékoztatón a kuratóriumi elnök méltatta Hóman Bálint „nemzetépítő tevékenységét”, és kitért arra is, hogy a város polgármesterét „méltatlan támadások, súlyos fenyegetések” érték.
Kováts Gábor a bejelentés után sietve távozni próbált a helyszínről, és csak kutyafuttában állt szóba az újságírókkal: érdemi válaszokat nem adott a sajtó kérdéseire.
A sajtótájékoztatón MSZP-s és DK-s ellentüntetők is megjelentek. Nem szóltak közbe, transzparenseiken Hóman Bálint felelősségére hívták fel a figyelmet.
Földi Judit (DK) és Márton Roland (MSZP) hangsúlyozta, hogy ebben az ügyben az alapítvány mellékszereplő: önkormányzati engedély nélkül nem állíthat szobrot. Tájékoztatásuk szerint amúgy állami területről van szó.
A városi önkormányzat pénteken tárgyal a kérdésről, a szobrot eredetileg december végén akarták felállítani.