LMP-recept a Jobbik ellen

Feltűnően barátságos hangnemben beszélgetett egymással a jobbikos Dúró Dóra és az LMP-s Vágó Gábor egy közös videóinterjúban. Az LMP-s képviselő utólagos magyarázata szerint megvágták a felvételt, amelyből így fontos mondatok kimaradtak. Egyúttal receptet kínál arra is, hogyan kell küzdeni a Jobbik ellen.

Két újdonsült parlamenti képviselő adott közös interjút az Origo hírportálnak: Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője és az LMP-s Vágó Gábor, a párt választmányi tagja. Az egyik kérdésre a jobbikos politikus - visszautasítva a rasszizmus és az antiszemitizmus vádját - kijelentette, hogy "Mi elsősorban a magyarságnak a kérdéseivel foglalkozunk. A holokauszt nem elsősorban a magyarságot érintette, hanem inkább a zsidóságot". A Jobbik szóvivője ezzel indokolta, hogy pártja miért maradt távol például az Élet menetétől, és miért érez nagyobb késztetést a részvételre egy Trianon-felvonuláson.

Dúró Dóra kijelentésére sem a riporter, sem az LMP-s vitapartner nem reagált. A SZEMA (Szabad Emberek Magyarországért) viszont tiltakozó közleményt adott ki. Az LMP vezetőinek címzett nyílt levél megállapítja, hogy más, szerencsésebb európai országokban a demokratikus pártok semmilyen szinten és semmilyen módon sem állnak szóba szélsőjobboldali politikai alakulatokkal. Sőt: identitásuk meghatározó eleme a szélsőjobboldali pártoktól való elzárkózás, egyfajta demokratikus karantén megteremtése.

A SZEMA ezért a közös interjú tényét önmagában is felháborítónak tartja. Ami azonban "teljességgel tűrhetetlen és botrányos, hogy amikor a Jobbik szóvivője arról értekezett, a holokauszt nem a magyarság, hanem a zsidóság tragédiája, amelyhez így a magyarságnak nincs köze, akkor az Önök politikusa nem állt fel, nem hagyta ott az interjút, de még csak nem is javította, nem is igazította ki az elhangzottakat. Ehelyett zavaros fejtegetésekbe kezdett a nemzeti öntudatról".

A SZEMA állásfoglalása hangsúlyozza: nem szimbolikus elhatárolódásokat, hanem egyértelmű magatartási kódexet, félreérthetetlen politikai magaviseletet vár el az LMP-től.

Vágó Gábor a blogjában reagált a tiltakozásra. Először is tisztázni kell - írja -, hogy többpárti beszélgetésre készült, úgy volt, a Fidesztől is jön valaki. Aztán: lényeges mondatait vágták ki a felvételből. Kimaradt például ez: "Mind a holokauszt, mind Trianon a magyarság nagy traumája. Az LMP azért jött létre, hogy ne ilyen huszadik századi traumák mentén folyjon a politika, hanem érdemi közpolitikai kérdésekről".

Számára ennél jóval fontosabb az a kérdés, hogy miért is ne lehetne leülni egy asztalhoz egy jobbikossal? Vágó Gábor úgy ítéli meg, "ha hagyjuk őket magukban, hogy fújják csak a saját nótájukat, közben távolról fanyalgunk és fújolunk", azzal nem lehet gyengíteni a Jobbikot. Szerinte az a politikai stratégia, amit az MSZP, az SZDSZ és a SZEMA is követ, a félelem politikája: valójában nem száll szembe a demokráciát fenyegető Jobbikkal, csak a saját körein belül növeli az ellenségképet. Ám ha igyekszünk észérvekkel vitatkozni - mutatja meg az általa helyesnek vélt utat Vágó Gábor -, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy konkrét közpolitikai vagy szimbolikus kérdésekben a "Jobbik olyan sületlenségeket állít, mint ahogyan azt tette Dúró Dóra is".

A megoldások helyett bűnbakot kereső Jobbikot "úgy kellene legyőzni a saját terepén, hogy érdemi, erőszakmentes és humánus megoldást kell nyújtani a közbiztonság megingására, a romák és a szegények problémáira, a gazdák kilátástalan helyzetére és a gazdaság átstrukturálására" - foglalja össze mondandója lényegét az LMP-s politikus.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.