Hogy szereli le a kormány a szakszervezeteket?
Az Átlátszó.hu újra elküldte a százmilliós állami támogatásokat elnyert szakszervezeteknek a kormányzati apanázzsal való elszámolásra vonatkozó adatigénylést.
A korrupciós folyamatok elemzésével foglalkozó blog azért szeretne több nyilvános adatot a szakszervezetek háza tájáról, hogy választ kapjon arra, "miért kellett oly kevés ellenállást leküzdenie a kormányzatnak az új Munka Törvénykönyvének elfogadtatásakor, vagy hogy milyen gyámoltalanra sikeredett például legutóbb a PDSZ március 15-ével meghirdetett sztrájkja. Talán még ennél is inkább mutatja az érdekképviseletek válságát a nagyobbik, amúgy MSZP-közelinek tartott pedagógus-szakszervezet, a PSZ működése a lassan két éve tartó permanens oktatásügyi katasztrófahelyzet közepette – írják a blogban. – A kezdetben még kormányellenes rendezvényeken is fellépő Galló Istvánné, a PSZ elnöke, mára a béke barátjává szelídült – igaz, az általa vezetett szakszervezet eddig is csak egyszer jutott el egy rövid ideig tartó sztrájkkészültségig. Mára azonban sztrájkbizottság helyett szakértői bizottság egyeztet a nemrég megkötött megállapodás részleteiről..."
Némileg magyarázza talán a szakszervezetek kissé felemás lojalitását az a nem jelentéktelen támogatás, teszik hozzá, amit közvetlenül a kormánytól kaptak különböző jogcímeken: a Liga Szakszervezetek – ennek tagja a hepciáskodó PDSZ – például az elmúlt bő egy évben összesen 200 milliót kapott tanulmányírásra, konferenciaszervezésre, egyebekre. Százmillió forinttal stafírozta ki a nemzeti együttműködés jegyében a kormány a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát, a SZEF-et is – a SZEF tagszervezete a Galló Istvánné vezette PSZ, de jutott 125 millió az MSZOSZ-nek is. Ősszel tehát mintegy 220 milliónyi kormányzati támogatás egyesül. Az ÉSZT 50, a FEOSZ-COOP, a VOSZ, az MGYOSZ egyaránt 100-100 millió forintos támogatásban részesült, a Munkástanácsok 125 milliót kapott. (Az összesítés itt tekinthető meg.)