Hivatali visszaélés miatt leváltották a csepeli rendőrkapitányt

Császár Mihály csepeli rendőrkapitány állítólag az ismerősénél tartott házkutatás kellős közepén hívta föl az I. kerületi kapitányság nyomozóit, majd másokat is, hogy lehetőleg ne találjanak semmit, ami ismerősére nézve kínos lehet.

 

Hivatali visszaélés gyanújával tavaly ősz óta nyomoz a Budapesti Nyomozó Ügyészség Császár Mihály alezredes, Csepel rendőrkapitánya ellen, akit március 12-én - teljes titoktartás közepedte - Tóth Gábor vezérőrnagy, Budapest főkapitánya felmentett beosztásából, egyidejűleg határozatlan időre rendelkezési állományba helyezett.

Keddi számában a Bors című bulvárlap Császár csendes menesztését a januári csepeli kettős-gyilkossággal hozta összefüggésbe. A lap úgy tudta, hogy a Csepel-szigeti Álltalános és Szakképző Iskola igazgatóját és annak helyettesét a szóü szoros értelmében hidegvérrel kivégző volt „pedellus és biztonsági őr" K. Tamás a gyilkosságok után többször felhívta Császárt, ami aazonban csak K. mobiljának híváslistájából derült ki. Korábban - állítólag - maga Császár javasolta K. Tamást biztonsági őri feladatokat is ellátó pedellusnak az iskolába, ahol a férfi felvétele előtt gyakoriak voltak az elfajuló iskolai verekedések, olyannyira, hogy hetente legalább egyszer a rendőrségnek is ki kellett vonulnia.

Császár menesztésének és az ellene folyó nyomozásnak azonban a csepeli kettős gyilkossághoz és K. Tamáshoz fűződő „barátságágoz" semmi köze - ezt egybehnagzóan állítja Tafferner Éva a BRFK és Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.

A szóvivők nyilatkozataiból és névtelenséget kérő rendőrségi forrásokból megtudtuk: a Fővárosi Nyomozó Ügyészségre szeptember elsején feljelentés érkezett a csepeli kapitány ellen hivatali visszaélés gyanújával. Eszerint Császár egyik ismerőse ellen egy másik kerületi kapitányságon folyó eljárás kívánta (válófélben lévő ismerőse számára kedvezően) befolyásolni. Lényegében Császár arra próbálhatta meg rábírni a házkutatás kellős közepén a nyomozókat, hogy ne találjanak semmit, ami ismerősére nézve kellemetlen lehet, egyáltalán ne is foglalkozzanak az üggyel.

Az eset az első kerületben történt. Információink szerint nyomozók egy válófélben lévő házaspár otthonában (ahová az egyik fél által lopás miatt tett feljelentés miatt vonultak ki) éppen csak elkezdték a házkutatást, amikor Császár rájuk telefonált és „megértésüket" kérte. Úgy tudjuk, később másokat is felhívott ezzel a kéréssel. Állítólag az ileltékes ügyész is, hogy ne keressék az állítólag ellopott vagyontárgyakat, mert azokat a házastársak tüntették el egymás elől.

A nyomozókat felháborította a kapitány „lobbyzása". Jelentést írtak a történtekről felettesüknek, aki továbbította azt a BRFK vezetőjének. Úgy tudjuk, az ügyészségen sem értékelték sokra Császár odaszólását. Hogy végül ki jelentette fel Császárt a nyomozó ügyészségen, azt nem sikerült kiderítenünk.

A nyomozó ügyészség - feltehetőleg - a feljelentés után ellenőrizte Császár aznapi telefonhívásait, s mivel azok vélhetően megerősítették a feljelentésben és a rendőri jelentésekben leírtakat, gyanúsítottként beidézte Csepel rendőrkapitányát. Császár Mihály panasszal élt a gyanúsítás ellen.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.