Heller Ágnes Orbánék bonapartizmusáról

Németországban május elején kitüntették, itthon a becsületébe gázoltak. Heller Ágnes filozófus interjúban reagált a személyét ért támadásokra, és elmondta, Orbánék arra törekednek, hogy egy csoport döntései kötelezőek legyenek az egész országra nézve. Ezt bonapartizmusnak nevezi.

Heller Ágnes május elején Oldenburg városában megkapta a Carl von Ossietzky-díjat, melyet a Nobel-békedíjas, koncentrációs tábort is megjárt német publicistáról neveztek el - írja a filozófussal készült interjú bevezetőjében a balpart.hu. A zsűri indoklásában így fogalmazott: „Mint európai és kozmopolita fejjel gondolkodó értelmiségi lenyűgöző példát mutatott egy ijedt Európának”.

Nagyon sokat jelent a díj - mondta Heller Ágnes. - Bár nem szoktam a saját személyemre vonatkozó dicséreteket ismételgetni, a díjat általában olyan emberek kapják, akik valamilyen módon Ossietzky példáját követik, tehát kiállnak a szabadságért, az emberi jogokért, és bizonyos típusú diktatúrák ellen lépnek fel.

Itthon ezzel szemben Sánta kutya díjat adtak neki (a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap másfél éve Budai Gyula kijelentései kapcsán hecckampányt indított ellene, a rendőrség a napokban bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárásokat - A Szerk.). - A jobboldal nem tudja belátni, hogy a szellemnek hatalma van - mondta Heller. - Ilyenkor aztán rugdolódzik, mint a tehén, aki nem tudja, mi mást tehet. Különben az, hogy a politikában megtámadnak engem – még akkor is, ha övön alul ütnek – számomra természetes, hiszen politikailag kritizálom a mostani kormányt. Hogy ezután engem visszakritizálnak, az ellen semmi kifogásom. Abban az esetben viszont már van, amikor polgári becsületemben sértenek meg, ezt vonják kétségbe, és befeketítik a nevemet azon a címen, hogy polgári bűntettet követtem el, holott ténylegesen, kizárólag politikai ellenfélként akarnak megsemmisíteni – ez még játéknak is unfair.

A lejárató kampányról a filozófus azt mondta: három újság heteken keresztül azt közölte, Hellerék félmilliárd forintot elkutattak, ami annyit jelent, hogy loptak, sikkasztottak. - Nagyon nagy hibát követtek el, mert azt hitték, amit az emberek itthon bevesznek, azt külföldön is. Azonban ha például Németországban, Olaszországban vagy Franciaországban látnak egy ilyen kampányt, azonnal a kommunizmus jut az eszükbe, nem is egészen véletlenül, hiszen többen szemben álltunk a Kádár-rezsimmel. Az ügy külföldön azt a hatást váltotta ki, hogy a magyar kormány üldözi a filozófusokat, mert azok valamilyen igazságot fejeznek ki a jelenkori kormányzatról, és a filozófusok személyében a szabad gondolatot nyomják el. És ez így is van. Az a gyanúm, hogy a kormány dönti el, ki a filozófus, ki az író. Szerintük például Wass Albert egy nagy író, de ezt nem lehet eldönteni. Ez a Rákosi korszakban is így volt, de akkor sem ment. Akiről eldöntötték, hogy költő, annak öt év múlva a nevére sem lehetett emlékezni. A kormány nem érti meg, hogy egy ember munkásságának milyenségét azok fogják eldönteni, akik olvasnak, értékelnek, akik értenek hozzá.

- Többször bírálta Orbán Viktort, hogy szembefordul a nyugattal. Ez a politikai attitűd szembefordulást jelent az európai kultúrával, szabadsággal is? - tette föl a kérdést a balpart.hu.

- Ez a kormány az én megítélésem szerint bonapartista - felelte Heller Ágnes. - Politikája a hatalom koncentrálása, centralizálása, az ellenintézmények megszüntetése, vagy ha ez nem lehetséges, saját embereikkel való betöltése. Lényegében tehát arra törekszik, hogy egy csoport döntései kötelezőek legyenek az egész országra nézve – ezt nevezem bonapartizmusnak, ami viszont egyike az európai hagyományoknak a köztársasági hagyomány mellett. A bonapartizmus a liberális demokráciával, a köztársaság eszméjével, tehát az Európai Unió közös hagyományával áll szemben, de nem mondanám, hogy nincs köze Európához. Bár filozófus vagyok és nem jós, nem kizárt, hogy a 2014-es választásokon egy demokratikus platform fogja elfoglalni a kormánypozíciókat, de akkor sem lesz könnyű az intézményeket megszüntetni vagy átalakítani úgy, hogy azok megfeleljenek a demokratikus szabadság követelményeinek.

Heller Ágnes
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.